GLIRICIDIA SEPIUM (Jacq.) Walp.

Syn.: Galedupa pungam Blanco, Gliricidia lambii Fernald, Gliricidia maculata (Kunth) Walp., Gliricidia sepium (Jacq.) Kunth ex Griseb., Lonchocarpus rosea (Mill.) DC., Lonchocarpus sepium (Jacq.) DC., Millettia luzonensis A. Gray, Millettia slendidissima „sensu Naves, non Blume“, Robinia maculata Kunth, Robinia rosea Mill., Robinia sepium Jacq., Robinia variegata Schltdl.
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Gliricidia sepium

Rozšíření: Pochází ze Střední Ameriky od středního Mexika po Panamu, zřejmě původní je i v Kolumbii, Venezuele a snad i Ekvádoru a Guyaně. Přirozený areál se těžko stanovuje, protože druh se vysazoval už v předkolumbovském období. Dnes se pěstuje a občas zplaňuje na ostrovech v Karibiku i na mnoha ostrovech v Tichomoří, na Filipínách, Tchaj-wanu, ale i např. v Indii, severní Austrálii a v Africe.

Ekologie: Přirozeným stanovištěm jsou poloopadavé monzunové lesy, nevstupuje většinou výše než do nadmořské výšky 1400 m. I v původním areálu je však často sázen do lemů pastvin a podél cest. Odříznuté větve zapíchnuté do země snadno zakořeňují. Květy opylují především motýli z čeledi Lycaenidae.

Gliricidia sepium

Popis: Středně velký poloopadavý strom, dorůstající výšky 10–12 m; kmen má hladkou, šedavou nebo až sytě červenohnědou borku. Listy jsou lichozpeřené, až 30 cm dlouhé, lysé, s 2–7 jařmy; lístky jsou kopinaté, 2–7 cm dlouhé a 1–3 cm široké, zašpičatělé, na líci sytě zelené, na rubu nasivělé. Vonné květy tvoří až 10 cm dlouhé hrozny na koncích bezlistých větviček, tvoří se nejčastěji po opadu listů; květní stopky jsou 8–12 mm dlouhé; kalich je zvonkovitý, zelený, jemně pýřitý; koruna je růžová až růžovofialová, až 2 cm dlouhá, na bázi pavézy bývá žlutavá skvrnka; semeník je svrchní, tvoří jej jediný plodolist. Plody jsou 10–15 cm dlouhé a 1,5–1,9 cm široké, za plné zralosti hnědožluté lusky; každý lusk obsahuje 4–10 v obrysu okrouhlých semen.

Využití: Dřevina s velmi širokou užitou hodnotou. Dřevo je pevné a vhodné jako stavební materiál i k výrobě nábytku, užívá se jako palivo i jako surovina pro výrobu dřevěného uhlí. Usušené listy příjemně voní, uvařené čerstvé květy lze konzumovat jako zeleninu. Letorosty jsou zkrmovány dobytkem jako nutričně hodnotná píce, stromy se navíc používají k přistiňování plantáží kakaa, kterému navíc prospívají obohacováním půdy o dusíkaté látky – jako všichni zástupci bobovitých žije v symbióze s hlízkovými bakteriemi.

Gliricidia sepiumGliricidia sepium
Gliricidia sepium
Gliricidia sepium
Gliricidia sepium
Gliricidia sepium

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, v únoru 2009 (Kostarika, Tilarán, Tronadorada; Liberia, Salto; NP Rincón de la Vieja, Las Pailás, Quepos, NP Manuel Antonio).