Syn.: Globularia macrantha K. Koch ex Walp., Globularia pallida K. Koch
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité
Globularia trichosantha
Rozšíření: Vyskytuje se od evropské části Turecka přes celou Anatolii až do Sýrie, severního Iráku, Íránu, Gruzie, Arménie a Ázerbajdžánu. Izolované lokality leží také na Krymu. Údaj z Bulharska je založen na chybně determinované rostlině.
Ekologie: Travnatá a kamenitá místa; roste na lesních světlinách, na otevřených ploškách v křovinách i na stepi, dává přednost bazických podkladům (vápenec, hadec, čedič). Druh se vyskytuje ve velkém rozpětí nadmořských výšek 200–2500 m.
Globularia trichosantha
Popis: Vytrvalá bylina s dřevnatějícím větveným oddenkem, růžicemi listů a nadzemními výběžky; lodyhy jsou přímé, hustě olistěné, 5–15 cm vysoké, za plodu se prodlužují. Přízemní listy jsou obvejčité až eliptické, až 25 cm dlouhé a 8 cm široké, na bázi zúžené do řapíku, celokrajné, na vrcholu tupé nebo vykrojené; lodyžní listy jsou drobné, přisedlé, čárkovité. Květenství je hustý strboul drobných květů, v průměru má 1–2 cm; kališní lístky jsou na bázi srostlé, hluboce dělené na přímé, kopinaté cípy; koruna je světle modrá, drobná, dvoupyská, horní pysk tvoří 2 hluboce rozdělené čárkovité cípy, dolní pysk je rozdělen na 3 cípy, zářezy zasahují asi do 2/3 délky; tyčinky jsou 4 a mají dlouhé nitky; gyneceum má svrchní, jednopouzdrý semeník a dvoulaločnou bliznu. Plody jsou tobolky ukryté ve vytrvalém kalichu.
Ohrožení a ochrana: Druh je uveden v Červených knihách Ukrajiny a Ruska.
Globularia trichosantha
Globularia trichosantha
Globularia trichosantha
Fotografovali Vít Grulich a Mário Duchoň, dne 15. 5. 2011 (Turecko, Kappadokie, Göreme, údolí Zemi).