Syn.: Eugone superba (L.) Salisb., Gloriosa angulata Schumach., Gloriosa doniana Schult. et Schult. f., Gloriosa nepalensis G. Don, Gloriosa rockefelleriana Stehlé et M. Stehlé, Gloriosa rothschildiana O’Brien, Methonica doniana (Schult. et Schult. f.) Kunth, Methonica gloriosa Salisb., Methonica senegalensis Poit., Methonica superba (L.) Crantz
Česká jména: krasoda červená (Presl 1846)
Čeleď: Colchicaceae DC. – ocúnovité
Gloriosa superba
Rozšíření: Druh tropické Afriky a Asie, byl popsán z Indie (Malabaria), vyskytuje se v rozsáhlém areálu od Senegalu po Etiopii a od nejjižnější Afriky přes Tanzanii a Madagaskar po Sri Lanku, Indii, Barmu, Vietnam a nejjižnější Čínu, je uváděn také z indonéského ostrova Sulawesi, Jávy a Malých Sund. Byl zavlečen i do severovýchodní Austrálie, rovněž do tropů Ameriky.
Ekologie: Roste v tropických lesích a lesních lemech, v křovinaté vegetaci, při okrajích pastvin, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2500 m.
Gloriosa superba
Popis: Liána s hlíznatým oddenkem dosahujícím asi 1 cm v průměru a lodyhou popínavou, 2–3(–6) m dlouhou, jednoduchou nebo větvenou, lysou. Listy jsou lodyžní, střídavé, někdy i vstřícné, přisedlé nebo krátce řapíkaté, úzce kopinaté až úzce vejčité, 7–17(–25) cm dlouhé, celokrajné, na vrcholu prodloužené do úzkého úponku až 1 cm dlouhého, lysé. Květy jsou jednotlivé, květní stopka je 10–15 cm dlouhá, 6 okvětních lístků je úzce kopinatých, 4–6(–9) cm dlouhých a 0,7–1,5(–3) cm širokých, po okraji nápadně zvlněných, světle červených, žlutě naběhlých až žlutooranžových; tyčinky jsou odstálé, až 5 cm dlouhé, prašníky až 1 cm dlouhé. Plodem je tobolka, 4–10 cm dlouhá a až 2 cm široká.
Využití: Rostlina je velmi dekorativní, s oblibou se pěstuje v zahradách tropických oblastí, také ve sklenících, občas dokonce i jako pokojová trvalka. Celá rostlina je jedovatá, obsahuje velmi toxický alkaloid kolchicin. Používá se v tradiční africké i asijské medicíně.
Poznámka: V minulosti byla v rodu Gloriosa popsána celá řada druhů, v současnosti je jejich počet redukován, zahrnuje asi deset druhů, které se vyskytují v podobném afroasijském areálu.
Gloriosa superba
Gloriosa superba
Gloriosa superba
Gloriosa superba
Gloriosa superba
Fotografoval Mário Duchoň, dne 21. 1. 2018 (Sri Lanka, Knuckles Forest Reserve, obec Meemure).