Syn.: Alloplectus ichthyoderma Hanst., Alloplectus meridensis Klotzsch ex Hanst., Alloplectus ruacophilus Donn. Sm., Alloplectus varelanus (Cuatrec.) Cuatrec., Columnea ichthyoderma (Hanst.) Kuntze, Columnea meridensis (Klotzsch ex Hanst.) Kuntze, Crantzia ichthyoderma (Hanst.) Fritsch, Crantzia varelana Cuatrec.
Čeleď: Gesneriaceae Rich. et Juss. ex DC. – podpětovité
Glossoloma ichthyoderma
Rozšíření: Ve Střední Americe roste v Nikaragui, Kostarice a Panamě, v Jižní Americe se vyskytuje v Kolumbii, dále ve Venezuele a Guyaně, na jih ještě v Ekvádoru a středním Peru.
Ekologie: Stanovištěm je podrost vlhkých tropických lesů, deštných nebo mlžných, také kolonizuje jejich okraje. Může růst terestricky i epifyticky. Lokality leží v rozpětí nadmořských výšek 1300–3700 m.
Glossoloma ichthyoderma
Popis: Vytrvalá bylina s chlupatými, až 1,5 m vysokými, až 1 cm silnými, zpravidla nevětvenými lodyhami. Listy se objevují poblíž vrcholku lodyhy, jsou vstřícné; řapík je 1–5 cm dlouhý; čepel je spíše dužnatá, vejčitá až obvejčitá, 7–20 cm dlouhá a 3–8 cm široká, na bázi klínovitá, na okraji pilovitá, na vrcholu zašpičatělá, na líci jemně chlupatá. Téměř přisedlé 5četné květy vyrůstají v hustých lichopřeslenech v úžlabí nejvyšších listů; kalich je souměrný, sytě červený nebo zelený, odstále chlupatý; korunní trubka je 1,5–2 cm dlouhá, vně hustě chlupatá, světle žlutá nebo načervenalá, uvnitř žlutá, cípy jsou téměř stejné; tyčinky jsou 4; svrchní semeník srůstá ze 2 plodolistů. Plod je dužnatá bílá tobolka, ukrytá v zaschlém kalichu; semena jsou četná.
Glossoloma ichthyoderma
Glossoloma ichthyoderma
Glossoloma ichthyoderma
Glossoloma ichthyoderma
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 2. 2014 (Kostarika, Volcán Barva).