GLOSSONEMA VARIANS (Stocks) Benth. ex Hook. f.

Syn.: Glossonema arabicum Deflers, Glossonema edule N. E. Br., Glossonema haussknechtii Bornm., nom. inval., Mastostigma varians Stocks, Odontanthera varians (Stocks) Mabb.
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité

Glossonema varians

Rozšíření: Areál se rozkládá v jižním Íránu, odkud přesahuje do jižního Pákistánu a dokonce až do okrajových částí Indie, a dále na Arabském poloostrově (Katar, Bahrajn, Saúdská Arábie, Omán a Jemen). Do rodu náleží celkem 4–5 druhů, povětšinou ze severní a východní Afriky, pouze tento druh roste v Asii.

Ekologie: Provází místa s nezapojenou vegetací, zejména písčité a štěrkovité pláně, méně často i kamenité svahy. Vystupuje do nadmořské výšky 1300 m.

Glossonema varians

Popis: Jednoletá nebo vytrvalá bylina, při poranění roní bílý latex; lodyhy jsou poléhavé, až 30 cm dlouhé, pýřité. Listy jsou vstřícné, krátce hustě chlupaté; řapík je 0,6–2,2 cm dlouhý; čepel je masitá, u dolních listů široce vejčitá, u horních eliptická, 2,5–7 cm dlouhá a 1,8–5 cm široká, na bázi mělce srdčitá nebo uťatá, celokrajná až slabě zvlněná, na vrcholu uťatá, tupá, u horních listů až zašpičatělá. Květenství jsou krátce stopkaté úžlabní okolíky tvořené 2–8 pětičetnými vonnými květy; kalich je na bázi krátce srostlý, cípy jsou čárkovité, 3–4 mm dlouhé, chlupaté; koruna je zvonkovitá, 6–7 mm dlouhá, bělavá nebo žlutavá, s červeným středem, cípy jsou 3–5 mm dlouhé, tupé; tyčinek je 5, vytvářejí koronu s 2,5 mm dlouhými celistvými nebo dvouklanými cípy; plodolisty jsou 2, víceméně volné, v době květu srostlé na vrcholu čnělky, blizna je hlavatá, vyniklá. Plody jsou elipsoidní, 2,5–5 cm dlouhé dužnaté a ostnité měchýřky; semena jsou početná, zploštělá, 4–6,5 mm dlouhá, s papírovitým okrajem a na vrcholku s chomáčkem bílých chlupů.

Využití: Plody jsou občas za syrova konzumovány.

Glossonema varians
Glossonema varians
Glossonema varians
Glossonema varians

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 23. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Fizayah).