Syn.: Glottiphyllum barrydalense Schwantes, Glottiphyllum buffelsvleyense Schwantes, Glottiphyllum fragrans (Salm-Dyck) Schwantes, Glottiphyllum framesii L. Bolus, Glottiphyllum haagei Tischler, Glottiphyllum jacobsenianum Schwantes, Glottiphyllum marlothii Schwantes, Glottiphyllum muirii N. E. Br., Glottiphyllum nysiae Schwantes, Glottiphyllum platycarpum L. Bolus, Glottiphyllum proclive N. E. Br., Glottiphyllum rufescens (Haw.) Tischler, Glottiphyllum starkeae L. Bolus, Glottiphyllum taurinum (Haw.) N. E. Br., Glottiphyllum uniondalense L. Bolus, Mesembryanthemum depressum Haw., Mesembryanthemum fragrans Salm-Dyck, Mesembryanthemum rufescens Haw., Mesembryanthemum taurinum Haw.
Čeleď: Aizoaceae Rudolphi – kosmatcovité; Mesembryanthemaceae Fenzl
Glottiphyllum depressum
Rozšíření: Endemický druh Jihoafrické republiky, roste především ve východní části provincie Western Cape na východ od městečka Ceres a mysu Agulhas, přesahuje až k městečku Humansdorp v provincii Eastern Cape.
Ekologie: Provází výslunné svahy na jílovitých podkladech v nadmořské výšce 500–1000 m. Lokality leží v území s převažujícími zimními srážkami a výrazným letním suchem. Květy se otevírají ráno a zůstávají otevřené po celý den.
Glottiphyllum depressum
Popis: Drobná vytrvalá sukulentní bylina dorůstající výšky asi 5 cm; lodyha často nebývá zřetelná, přitisklá k půdě. Listy jsou vstřícné, nápadně dvouřadě uspořádané, nestejné, jazykovité, na průřezu zploštěle trojúhelníkovité, povětšinou srpovitě zahnuté a přitisklé k podkladu, sytě zelené, červeně naběhlé. Květy jsou jednotlivé, na krátkých stopkách, až 7 cm v průměru; kalich tvoří 4 zelené dužnaté lístky; korunní lístky jsou volné, čárkovité až čárkovitě obkopinaté, sytě žluté; nitky početných tyčinek jsou hladké; gyneceum srůstá z 8–20 plodolistů a tvoří polospodní semeník a zahnuté péřité blizny. Plodem je dužnatá knoflíkovitá tobolka.
Ohrožení a ochrana: Ve svém areálu patří k běžnějším druhům, proto je v Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) hodnocen jako taxon vyžadující pozornost (LC – least concern).
Poznámka: Do rodu Glottiphyllum náleží celkem 17 jihoafrických druhů; většina jich roste ve vnitrozemí Kapské provincie (zejména v kotlině Klein Karoo), s přesahem do provincií Západokapské a Karoo.
Glottiphyllum depressum
Glottiphyllum depressum
Glottiphyllum depressum
Glottiphyllum depressum
Glottiphyllum depressum
Fotografováno dne 15. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Swellendam).