GLYCERIA NOTATA Chevall. – zblochan řasnatý / steblovka riasnatá

Syn.: Glyceria acutiuscula H. Scholz, Glyceria plicata (Fr.) Fr., Glyceria turcomanica Kom., Panicularia plicata (Fr.) Druce
Česká jména: zblochan řasnatý (Domin-Podpěra 1928, Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: steblovka riasnatá (Dostál 1950, Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Poaceae Barnhart – lipnicovité
Glyceria notata
Rozšíření: Roste v celé Evropě kromě Islandu a severu Skandinávie, na východě areál prochází evropskou částí Ruska, zasahuje až na západní Sibiř, Kavkaz, do severního Turecka a západního Íránu, hor Střední Asie (až po západní Čínu), na jihu se objevuje v Izraeli, zasahuje i na sever Afriky (Maroko, Alžírsko, Tunisko). Zdomácnělý je v jihovýchodní Austrálii a na Havajských ostrovech. U nás roztroušeně v celém území, ve vápencových oblastech až hojně.
Ekologie: Roste na březích vod, prameništích nebo mokrých cestách. Kvete od května do července.
Glyceria notata
Popis: Vytrvalá, 30–80 cm vysoká tráva s plazivým, výběžkatým oddenkem. Stébla jsou vystoupavá, hladká. Listy v mládí dvakrát zřasené, zelené nebo namodralé, špičaté, pochvy listů dvouřízně smáčklé, jazýček až 5 mm dlouhý, uťatý. Lata je nepřerušovaná, volná, větévky draslavé, všestranné, klásky nejčastěji zelené, 7–11květé, 12–18 mm dlouhé, plevy nestejné, pluchy široce eliptické, 3-5–4,5 mm dlouhé, v horní části zaokrouhlené, mělce vroubkované, mezi žilkami drsné, plušky dvouzubé nebo mělce dvouklané, se zuby nanejvýš sotva přesahujícími pluchy. Plodem je obilka.
Záměny: Zblochan vodní (Glyceria maxima) má na první pohled kratší klásky, zblochan vzplývavý (Glyceria fluitans) delší pluchy, prašníky i obilky, zblochan zoubkatý (Glyceria declinata) má pluchy na vrcholu zubaté a zblochan hajní (Glyceria nemoralis) pluchy kratší, široce eliptické až obvejčité.
Glyceria notataGlyceria notata
Glyceria notataGlyceria notata
Glyceria notata
Fotografováno ve dnech 6. 6. a 18. 6. 2013 (Praha).