GMELINA ARBOREA Roxb.

Syn.: Gmelina arborea var. canescens Haines, Gmelina arborea var. glaucescens C. B. Clarke, Gmelina rheedei Hook., nom. illeg., Gmelina sinuata Link
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Gmelina arborea

Rozšíření: Pochází z jižní a jihovýchodní Asie, areál se rozprostírá na Indickém poloostrově, v Barmě, Thajsku i Indočíně, zasahuje až do nejjižnější Číny a na Filipíny, vyskytuje se rovněž v Indonésii. Druhotně je rozšířen i v tropické Austrálii, Africe a Americe.

Ekologie: Roste při okrajích sušších tropických lesů, především se však objevuje v blízkosti lidských sídel, cest a polností, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Kvete od ledna do května.

Popis: Strom dosahující výšky 5–15 m, s borkou šedohnědou a letorosty hustě žlutohnědě plstnatými. Listy jsou vstřícné, řapík je 3,5–10 cm dlouhý, plstnatý, listová čepel je široce vejčitá, 8–19 cm dlouhá a 4,5–15 cm široká, na bázi klínovitá až srdčitá, celokrajná, na vrcholu zašpičatělá, s 3–5 páry vedlejších žilek. Květenství je terminální, vrcholičnaté, na stopce 15–30 cm dlouhé; kalich je jen 3–5 mm dlouhý, 5cípý; koruna je 2pyská, 3–4 cm dlouhá, žlutohnědá, horní pysk je většinou dvoulaločný, dolní pysk je 3laločný. Plody jsou elipsoidní peckovice, 1,5–2 cm dlouhé.

Využití: Strom roste dosti rychle, jeho dřevo se proto často používá jako palivové, může však sloužit i k výrobě nábytku či celulózy. Květy, plody i borka nalézají uplatnění v tradiční medicíně.

Poznámka: Rod Gmelina v současnosti zahrnuje 31 akceptovaných druhů, které se vyskytují v jižní a jihovýchodní Asii a Austrálii. Rodové jméno vzdává čest německému botanikovi Johannu G. Gmelinovi (1709–55).

Gmelina arborea
Gmelina arborea
Gmelina arborea

Fotografoval Mário Duchoň, v únoru 2013 (Indonésie, Sumatra).