Syn.: Gnidia djurica Gilg, Gnidia hoepfneriana Gilg, Gnidia kerstingii (H. Pearson) Gilg ex Engl., Gnidia usinjensis Gilg, Lasiosiphon affinis Kotschy et Peyr., Lasiosiphon hoepfnerianus (Vatke ex Gilg) H. Pearson, Lasiosiphon kerstingii H. Pearson, Lasiosiphon kraussianus (Meisn.) Burtt Davy, Lasiosiphon kraussii (Meisn.) Meisn., Lasiosiphon roridus S. Moore
Čeleď: Thymelaeaceae Juss. – vrabečnicovité

Gnidia kraussiana
Rozšíření: Druh subsaharské Afriky, je uváděn z rozsáhlé oblasti táhnoucí se od tropické západní Afriky (Guinea, Ghana, Burkina Faso, Benin, sever Nigérie a Kamerunu) až po Súdán, na jih zasahuje přes Tanzanii, Angolu a Zimbabwe až do Mosambiku, Svazijska a východních provincií Jihoafrické republiky.
Ekologie: Roste na travnatých a křovinatých stanovištích, v savaně, vystupuje až do nadmořské výšky okolo 2300 m. Kvete od června do prosince, nejintenzivněji po požárech.

Gnidia kraussiana

Popis: Vytrvalá bylina až nízký polokeř s přímými větvemi vyrůstajícími po několika z dřevnatého oddenku, které jsou 15–70 cm dlouhé, jednoduché nebo jen chudě větvené, chlupaté nebo olysalé. Listy jsou střídavé, přisedlé nebo krátce řapíkaté, eliptické až kopinaté, až (10–)20–30 mm dlouhé a 3–8(–10) mm široké, celokrajné, na vrcholu špičaté, po obou stranách hedvábitě chlupaté. Květenství je hlávkaté, o průměru 2,5–4 cm, 18–55květé, vyrůstá na stopce až 15–20 cm dlouhé, lysé nebo chlupaté; květy jsou oboupohlavné, 5četné, vonné, kališní trubka je 7–18(–22) mm dlouhá, chlupatá, , kališní cípy jsou eliptické až obvejčité, 2–4 mm dlouhé, vně chlupaté, uvnitř lysé, žluté, korunní lístky jsou podlouhlé až vejčité, pouze 0,5–2 mm dlouhé, rovněž žluté. Plodem je nažka.

Poznámka: Christian Ferdinand Friedrich von Krauss (1812–90), na nějž odkazuje druhové jméno, byl německým přírodovědcem, který se zasloužil o poznání květeny jižní Afriky.

Gnidia kraussiana
Gnidia kraussiana
Gnidia kraussiana

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 9. 2018 (Svazijsko, Malolotja Nature Reserve).