Syn.: Lasiosiphon socotranus Balf. f.
Čeleď: Thymelaeaceae Juss. – vrabečnicovité
Gnidia socotrana
Rozšíření: Endemit ostrova Sokotra. Jeden z fytogeograficky velmi pozoruhodných druhů na ostrově: rod Gnidia má celkem asi 140 druhů s absolutní převahou v kapské části Jihoafrické republiky, zasahuje ve východní Africe směrem na sever až do Somálska, dále je zastoupen ve flóře Madagaskaru a nejdále na Srí Lance.
Gnidia socotrana
Ekologie: Kamenité svahy, součást husté, obtížně prostupné nízké křovité vegetace. V nadmořských výškách 300–800(–1100) m. Často na vápenci, ale nevyhýbá se ani žulovým podkladům, v prostředí vysokých průměrných ročních teplot (23–25 °C) a poněkud vyšších srážek (400–600 mm za rok).
Gnidia socotrana
Popis: Stálezelený, hustý, 1–1,5 m vysoký keř. Listy jsou střídavé, obvejčité, celokrajné, na vrcholu špičaté, šedozelené. Květenství vyrůstá na dlouhých stopkách a má podobu hustých asi 1 cm velkých hlávek, podepřených vejčitými, překrývajícími se, zelenými listeny. Jednotlivé květy vyčnívají z těchto hlávek, jsou pětičetné, asi 1,5 cm v průměru, intenzivně žluté, kališní lístky mají korunovitý vzhled, jsou řepicovité, cípy jsou ploše rozložené, úzké, čárkovité, koruna je zcela zakrnělá, tyčinky jsou ve 2 kruzích, semeník je svrchní, plodem je nažka.
Gnidia socotrana
Gnidia socotranaGnidia socotrana
Gnidia socotrana
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 20. a 24. 2. 2010 (Jemen, ostrov Sokotra: výstup na planinu Momi; hřeben pohoří Haghier).