Syn.: Asclepias arborescens L., Asclepias cancellata Burm. f., Asclepias rotundifolia Mill., Gomphocarpus arborescens (L.) R. Br.
Česká jména: ostnoplod (Presl 1846)
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité; Asclepiadaceae R. Br. – klejichovité
Gomphocarpus cancellatus
Rozšíření: Pochází z jihozápadní Afriky (západ JAR, provincie Kapsko a jižní Namibie). Byl běžně pěstovaný jako okrasný v mírných oblastech Austrálie, zplaněl a stal se plevelem (South Australia a Victoria). Naturalizovaný na ostrově Svatá Helena. Chráněný v provincii Kapsko a v NP Table Mountain.
Ekologie: Roste na skalnatých stráních a v narušených lokalitách kolem cest, na písčitých i jílovitých půdách od hladiny moře až do 1400 m n. m. Převážně se nachází ve společenství sukulentů, ale také ve vegetační formaci fynbos a někdy v savanách. Kvete během celého roku, s maximem kvetení v dubnu až srpnu.
Gomphocarpus cancellatus
Popis: Vytrvalá, vzpřímená, na bázi řídce větvená bylina nebo polokeř, dorůstající 0,5–1,5 m. Celá rostlina při poranění roní bílou latexovou šťávu. Stonky a listy hladké až krátce chlupaté. Listy vstřícné, řapíky pouze do 4 mm dlouhé, čepel eliptická, vejčitá až kopinatě vejčitá, 6 × 2,8 cm velká, s krátkou špičkou, až kožovitá. Květenství až 30květé, kulovité, husté; jednotlivé květy na stopkách 17–20 mm dlouhých, 5–6 × 9–11 mm velké, koruna purpurová, zelená nebo šedavá na vnější straně, smetanově bílá na vnitřní straně; pakorunku tvoří 5 bělavých kornoutkovitých cípů 5–6 mm dlouhých. Květy produkují hojné množství nektaru. Plody vejčité zobákovité měchýřky, 5–6 × 1,5–2,5 cm velké, semena jsou černá, chlupatá.
Využití: Kořeny jsou v tradiční medicíně používány jako lék na různá žaludeční onemocnění.
Gomphocarpus cancellatus
Gomphocarpus cancellatus
Gomphocarpus cancellatus
Gomphocarpus cancellatus
Fotografováno dne 17. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Swartberg Pass).