Syn.: Asclepias setosa Forssk., Gomphocarpus fruticosus var. setosus (Forssk.) O. Schwartz, Gomphocarpus setosus (Forssk.) R. Br. ex Roem. et Schult.
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité; Asclepiadaceae R. Br. – klejichovité
Gomphocarpus fruticosus subsp. setosus
Rozšíření: Těžiště areálu tohoto poddruhu leží na jihu Arabského poloostrova v jižní části Saúdské Arábie (Asir), Jemenu a v provincii Dhofar na jihu Ománu. Dále byl zjištěn ve východní Africe, a to v severovýchodním Somálsku, v etiopské provincii Tigray a v přilehlé Eritreji.
Ekologie: Provází křovinaté svahy na kamenitých půdách, často roste i na člověkem narušených místech. Preferuje bazické podloží – vápence nebo čediče; vystupuje od mořské hladiny až do výšky 2900 m.
Gomphocarpus fruticosus subsp. setosus
Popis: Mléčící polokeř; větvičky jsou bohatě větvené, přímé, 0,5–1,5(–2) m vysoké, hustě krátce odstále chlupaté. Listy jsou vstřícné; řapík je 0,1–1 cm dlouhý; čepel je čárkovitá až čárkovitě kopinatá, (2,5–)4–12 cm dlouhá a (0,2–)0,4–0,8(–1,2) cm široká, roztroušeně chlupatá, na okraji a na rubu na střední žilce s bílými brvami, na bázi klínovitá, celokrajná, někdy podvinutá, na vrcholu špičatá, zašpičatělá nebo až hrotitá. Květenství jsou úžlabní okolíky na stopkách 1,5–3(–4) cm dlouhých; květní stopky jsou nicí, 1–2,5 cm dlouhé; kališní cípy jsou kopinaté, 2–5 mm dlouhé; korunní cípy jsou nazpět ohrnuté, vejčité, 5–8 mm dlouhé, žlutavé; tyčinek je 5, vytvářejí pakorunku, jejíž přívěsky jsou smáčknuté, v obrysu čtvercovité, tmavozelené nebo někdy načervenalé, na vrcholu se srpovitě zahnutými zuby; plodolisty jsou 2, víceméně volné, v době květu srostlé na vrcholu čnělky. Měchýřky jsou nafouklé, zploštěle vejcovité, 4–7 cm dlouhé a 1,5–2,5 cm široké, s osténky nejvýš 5 mm dlouhými, na vrcholu znenáhla zobanitě zúžené; semena jsou početná, na vrcholku s chomáčkem bílých chlupů asi 3 cm dlouhých.
Poznámka: V rámci dosti proměnlivého druhu Gomphocarpus fruticosus, jehož primární areál se rozkládá především v jižní a východní Africe, je rozlišováno několik subspecií. Tento poddruh zasahuje nejdále na sever. V oblasti Afrického rodu se dostává do kontaktu s podobným poddruhem G. fruticosus subsp. flavidus, který se liší výrazněji dvoubarevnými květy s tmavěji zbarvenou pakorunkou.
Gomphocarpus fruticosus subsp. setosus
Gomphocarpus fruticosus subsp. setosus
Gomphocarpus fruticosus subsp. setosus
Gomphocarpus fruticosus subsp. setosus
Gomphocarpus fruticosus subsp. setosus
Gomphocarpus fruticosus subsp. setosusGomphocarpus fruticosus subsp. setosus
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 18. 2. 2010 (Jemen, Jabal Bura, vádí Rigáf) a 21. 9. 2015 (Omán, Dhofar, Shaat).