GOMPHOSTEMMA JAVANICUM (Blume) Benth.

Syn.: Gomphostemma cinerea Elmer, Gomphostemma furfuraceum Hallier f., Gomphostemma lacteum Ridl., Gomphostemma oblongum Wall. ex Benth., Gomphostemma philippinarum Benth., Gomphostemma phlomoides (Reinw. ex Blume) Benth., Prasium javanicum Blume, Prasium phlomoides Reinw. ex Blume
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Gomphostemma javanicum
Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie, jehož areál se rozkládá na indonéských ostrovech (Jáva, Sumatra, Borneo, Bali), v kontinentální Malajsii a na Filipínách. Údaje z Thajska a Indočíny jsou nejisté.
Ekologie: Roste jako podrost v tropických lesích, objevuje se v lesních lemech a křovinách.
Gomphostemma javanicum
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 50–200 cm dlouhou, jednoduchou nebo větvenou. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, podlouhle eliptické až obvejčité, 15–30 cm dlouhé a 5–10 cm špičaté, na bázi klínovité nebo skoro uťaté, celokrajné, na vrcholu špičaté, chlupaté. Květy vyrůstají v hustých lichopřeslenech po 10–15; kalich je zvonkovitý, 10–15(–20) mm dlouhý, s výraznými žebry, kališní cípy jsou špičaté, kratší než korunní trubka; koruna je 25–52 mm dlouhá, bílá, 2pyská, vně chlupatá, uvnitř lysá, korunní trubka je zakřivená, horní pysk je kratší než 3laločný pysk dolní, prostřední lalok je nápadně větší než laloky postranní; tyčinky jsou 4, chlupaté, nestejné, čnělka je chlupatá nebo lysá. Plody jsou tvrdky, nejprve bělavé, později nahnědlé až černé, někdy i červené.
Využití: Rostlina se uplatňuje v asijské tradiční medicíně, listy se přikládají na rány, extrakt je lékem žaludečním.
Poznámka: K rodu Gomphostemma je v současnosti řazeno 39 druhů, všechny pocházejí z jižní a jihovýchodní Asie, z oblasti od Indie až po Filipíny.
Gomphostemma javanicum
Gomphostemma javanicum
Fotografoval Mário Duchoň, dne 27. 1. 2013 (Indonésie, Sumatra, Gunung Dempo).