Syn.: Gomphrena coccinea Loudon, Gomphrena tuberifera Torr., Xeraea tuberifera Kuntze
Česká jména: věkostraz (Presl 1846), pestrovka (Mareček 1996)
Čeleď: Amaranthaceae Juss. – laskavcovité
Gomphrena haageana
Rozšíření: Endemit Madreánské oblasti Severní Ameriky, vyskytuje se ve státech New Mexico, Texas, Coahuila, Nuevo León a Sonora.
Ekologie: Roste na skalách a skalnatých teráskách, v nadmořských výškách od 1200 do 1500 m. Kvete od černa až do mrazu.
Popis: Vytrvalá bylina s vřetenovitými a dužnatými kořeny, netrsnatá, 20–70 cm vysoká. Lodyha je přímá, chudě větvená, chlupatá; listy jsou přisedlé nebo řapíkaté, obkopinaté až čárkovité, 3–10 × 0,3–1 cm, na vrcholu špičaté, chlupaté. Květenstvím je hlávka přisedlá na terminálních listenech, je kulovitá až krátce válcovitá, dosahuje průměru 2–2,5 cm; nápadné šupinovité listeny květenství jsou tenké, oranžové až červené, lesklé; okvětní lístky jsou daleko méně nápadné, čárkovité, jen asi 5,3 mm dlouhé, slámově žluté, špičaté. Plodem je tobolka až 2,2 mm dlouhá.
Využití: Vysazuje se v zahradách do záhonů, je vhodná i k řezu. V kultuře se objevuje řada kultivarů, například ‘Strawberry Fields’, ‘Qis Carmine’ nebo ‘Orange’.
Poznámka: Rod zahrnuje přibližně 100 druhů, které se vyskytují v tropickém, subtropickém i mírném pásu. Druhovým jménem byl poctěn německý zahradník a botanik Friedrich Adolph Haage (1796–1866).
Gomphrena haageana
Gomphrena haageana
Gomphrena haageana
Gomphrena haageana
Fotografováno dne 26. 7. 2014 (rostliny pocházejí z kultury – Botanická zahrada Teplice).