Syn.: Gonospermum multiflorum DC.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Gonospermum fruticosum
Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů, vyskytuje se na ostrovech Tenerife, La Gomera, La Palma a El Hierro.
Ekologie: Roste na skalnatých a kamenitých svazích v sukulentovém buši, zasahuje však i do lesních oblastí. Kvete od dubna do července.
Gonospermum fruticosum
Popis: Keř dosahující výšky 30–150 cm, poměrně chudě větvený, s větvemi vystoupavými až přímými. Listy jsou řapíkaté, 2–3krát peřenosečné, s úkrojky vejčitými, tupými, chlupatými. Úbory vyrůstají v hustém terminálním chocholíku, jsou 4,5–5,5 mm široké, 50–70květé; zákrovní listeny jsou čárkovité; trubkovité květy jsou žluté, jazykovité květy chybí. Plodem je nažka.
Poznámka: Rod Gonospermum je na Kanárských ostrovech endemický, rozlišují se zde asi čtyři druhy (pět taxonů), představovaný druh je nejrozšířenější. Na ostrovech La Palma a El Hierro se vyskytuje ještě Gonospermum canariense, ostrov La Gomera je domovem druhu Gonospermum gomerae, k rodu se někdy řadí i někdejší rod Lugoa (Gonospermum revolutum). Starší literatura (Bramwell) k tomuto rodu řadila ještě některé další druhy s jazykovitými květy, které současná kanárská literatura přiřazuje spíše k rodu Tanacetum (např. Tanacetum ptarmiciflorum).
Gonospermum fruticosum
Gonospermum fruticosum
Gonospermum fruticosum
Gonospermum fruticosum
Fotografovala Věra Svobodová, dne 20. 5. 2018 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, pohoří Teno).