Syn.: Gazania diffusa (Thunb.) Spreng., Gorteria affinis DC., Gorteria ictinus Cass.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Gorteria diffusa
Rozšíření: Druh jižní Afriky, vyskytuje se při západním pobřeží Jihoafrické republiky, v oblasti od Kapska přes Západní Kapsko až po Namaqualand, zasahuje i do nejjižnější části Namibie. Rozlišují se tři poddruhy, kromě nominátního jsou to ještě Gorteria diffusa subsp. calendulacea a G. d. subsp. parviligulata.
Ekologie: Roste na kamenitých svazích, v suti, obvykle na granitu. Kvete od července do října.
Popis: Jednoletá bylina, zhruba jen 10 cm vysoká, s lodyhou poléhavou, větvenou, chlupatou. Listy jsou úzce eliptické až kopisťovité, někdy laločnaté, po okraji podvinuté, na líci chlupaté, na rubu až plstnaté. Úbory vyrůstají jednotlivě na konci větví, jejich průměr dosahuje 25–35 mm; zákrovní listeny vyrůstají v několika řadách, jsou úzce kopinaté, odstálé, chlupaté, na vrcholu osinaté; liguly jazykovitých květů jsou obkopinaté, v barvě i kresbě značně variabilní, na líci většinou oranžové, někdy i žluté až načervenalé, některé z nich (někdy dokonce všechny) mají na bázi kresbu poněkud připomínající drobného broučka, na rubu jsou načervenalé, trubkovité květy jsou žluté až oranžové. Plodem je nažka.
Poznámka: Jihoafrický rod Gorteria zahrnuje asi tři druhy, přičemž druh Gorteria personata byl zavlečen i na jihozápad Austrálie.
Gorteria diffusa
Gorteria diffusa
Gorteria diffusa
Gorteria diffusa
Fotografoval David Johns, dne 5. 7. 2017 (Jihoafrická republika, Northern Cape, Nieuwoudtville).