Syn.: Gossypium acuminatum Roxb. ex G. Don, Gossypium brasiliense Macfad., Gossypium evertum O. F. Cook et J. Hubb., Gossypium guyanense var. braziliense Raf., Gossypium peruvianum Cav., Gossypium vitifolium Lam., Hibiscus barbadensis (L.) Kuntze
Česká jména: bavlník barbadský (Presl 1846), bavlník barbadoský (Mareček 1996)
Čeleď: Malvaceae Juss. – slézovité
Gossypium barbadense
Rozšíření: Druh popsal Linné podle exempláře z Barbadosu, jako původní je však literaturou někdy uváděn z jihoekvádorských provincií Guayas a Los Rios a severoperuánského kraje Tumbes, tedy z jihu floristické Chocóanské provincie. V současnosti je však druhotně rozšířen v mnoha tropických oblastech planety, jak v Novém, tak ve Starém světě (např. severní Afrika, jižní Čína, Indie, severní Austrálie, Tichomoří, Střední Amerika, tropická Jižní Amerika).
Ekologie: Roste v teplém a vlhkém klimatu tropických a subtropických lesů, v současnosti je především součástí sekundární vegetace. Šíří se z kultury, obsazuje nezřídka ruderální stanoviště. Pěstuje se v pásmu do 1500 m n. m. Kvete po celý rok.
Gossypium barbadense
Popis: Polokeř nebo keř, 2–3 m vysoký, chlupatý nebo s chlupy jen na řapících a žilkách. Větvičky jsou tmavě purpurové, hranaté. Řapíky jsou delší než čepele; listy jsou střídavé, 3–5laločnaté, 7–12 cm v průměru, laloky jsou vejčité, kopinaté až obvejčité, více než o polovinu delší než čepele, na líci lysé, na rubu pýřité nebo olysalé. Květy jsou terminální nebo axilární, stopky jsou kratší než řapíky, pokryté černými žláznatými skvrnami. Listenů kalíšku je 5 i více, jsou široce vejčité, 3,5–5 cm, dřípené, na bázi srdčité, s 10–15 zuby, které jsou 3–4× delší než široké, kalich je krátký, s černými žláznatými skvrnkami. Korunní lístky jsou žluté, purpurové nebo karmínové, 5–8 cm dlouhé. Plodem je vejcovitá tobolka, 3–7 cm dlouhá, semena s dlouhým vláknem a snadno oddělitelným krátkým vláknem.
Využití: Bavlník je starou kulturní plodinou, pěstuje se pro vlákno, ze kterého se vyrábějí textilie. Ze semen se lisuje i olej. V historii sehrála důležitou roli dvě původní centra jeho výskytu, kromě tropické Ameriky (s hlavními druhy G. barbadense a G. hirsutum) to byla ještě tropická Asie a Afrika (G. herbaceum, G. arboreum).
Gossypium barbadense
Gossypium barbadense
Gossypium barbadense
Gossypium barbadense
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 20. 10. 2008 (Venezuela, podhůří Roraimy).