Rod bavlník (Gossypium) patří k velmi starým kulturním rostlinám, jeho pěstování je doloženo už zhruba před 5000 lety. Od té doby pokročilo především šlechtění těchto rostlin na výkonné kultivary, které mají dobrou kvalitu vláken, jsou současně odolné a dobře se sklízejí. Optimální vlastnosti ale nenajdeme současně u jednoho druhu – to je důvodem, proč se bavlníky začaly šlechtit pomocí křížení.

Původních druhů je něco přes 50 a najdeme je v suchých oblastech Střední a Jižní Ameriky, v subsaharské Africe a přilehlé části Asie i na severu Austrálie. Pro pěstování má největší význam má Gossypium hirsutum, méně jsou zastoupeny Gossypium herbaceum, Gossypium arboreum a Gossypium barbadense.

Moderní kultivary často nelze jednoduše přiřadit k druhu. Dílem je to proto, že zdomácnění vedlo k určitému odlišení od původních planých typů, ale v neposlední řadě také proto, že mnohé odrůdy vznikly hybridizací. Teoreticky by se daly označovat jmény kříženců, ale dříve si pěstitelé u šlechtění často přesně nepoznamenávali, co s čím vlastně křížili, nota bene jistě mnozí kříženci navíc vznikli spontánně. Obtížná klasifikace kulturních bavlníků je tedy hlavním důvodem, proč je i zde přiřazujeme pouze k rodu.
Gossypium
Gossypium
Gossypium
Gossypium
Gossypium
Gossypium
Gossypium
Gossypium
Fotografovala Věra Svobodová, dne 22. 9. 2013 (Uzbekistán, okolí Taškentu).