Syn.: Artemisia maderaspatana L., Cotula maderaspatana (L.) Willd., Grangea hispida Humbert
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Grangea maderaspatana
Rozšíření: Paleotropický druh s obrovským areálem rozprostřeným od západní tropické Afriky (od Senegalu přes Mali a Gabon po Zair a Angolu) přes východní Afriku (od Egypta a Etiopie přes Tanzanii a Mosambik po Zimbabwe a jihoafrickou provincii KwaZulu-Natal), Madagaskar a Indii (odtud byl druh popsán) až po jihovýchodní Asii (od Barmy přes Thajsko, Vietnam, jižní Čínu a Tchaj-wan po Indonésii).
Ekologie: Roste v mokřinách a na prameništích, na březích vodních toků a jezer, na rýžových polích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1000 m. Kvete po celý rok.
Grangea maderaspatana
Popis: Jednoletá nebo i víceletá bylina, 10–30 cm vysoká. Lodyha je poléhavá, větvená, bíle chlupatá nebo olysalá. Bazální listy jsou přisedlé, v obrysu obvejčité, až 10 cm dlouhé a 4 cm široké, peřenodílné, se 2–5 páry postranních úkrojků, vyšší listy se postupně zmenšují, jsou obkopinaté až lyrovité, 3,5–7,5 cm dlouhé a 1,5–2,5 cm široké, žláznatě chlupaté. Úbory jsou terminální, jednotlivé, dosahují průměru 8–10 mm; zákrov je polokulovitý, zákrovní listeny jsou seřazeny ve 2 nebo 3 řadách, vnější jsou kopinaté, 4–8 mm dlouhé, chlupaté, na okraji brvité, špičaté nebo tupé, vnitřní jsou obkopinaté až obvejčité, tupé; okrajové trubkovité květy jsou samičí, žluté, ve 2–6 řadách, asi 1 mm dlouhé, květy disku jsou oboupohlavné, úzce zvonkovité, asi 1,5 mm dlouhé. Plodem je nažka bez chmýru.
Využití: Listy a kořeny rostliny se používají v tradiční africké i asijské medicíně.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2011) rostlinu řadí k méně dotčeným druhům (LC).
Poznámka: Rod Grangea zahrnuje zhruba osm druhů, setkáme se s nimi v tropických i subtropických oblastech Afriky a Asie.
Grangea maderaspatana
Grangea maderaspatana
Grangea maderaspatana
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 3. 10. 2016 (Madagaskar, provincie Mahajanga, region Melaky, Bekopaka).