GREVILLEA BANKSII R. Br.

Syn.: Grevillea banksii f. albiflora (Degen) O. Deg. et I. Deg., Grevillea forsteri T. Moore, Hakea banksii (R. Br.) Christenh. et Byng, Stylurus banksii (R. Br.) O. Deg.
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité

Grevillea banksii

Rozšíření: Druh severovýchodní Austrálie, původní v pobřežních oblastech státu Queensland. Pěstuje se jako okrasná dřevina v kultuře, odkud v některých oblastech světa i zplaňuje, můžeme se s ním setkat na mnoha místech v tropické Africe, na východě Madagaskaru, Maskarénách, Tchaj-wanu, ve Střední i Jižní Americe, v Polynésii, na Havajských ostrovech i Novém Zélandu. Jeho šíření může mít až invazivní charakter (např. na Madagaskaru). Dalším v tropech i subtropech dosti invazivním druhem tohoto rodu je Grevillea robusta.

Ekologie: Roste v tropických vlhkých lesích a lesních lemech, sekundárně se šíří na antropicky ovlivněných stanovištích, kolem lidských sídel a podél cest. Kvete od srpna do října.

Grevillea banksii

Popis: Keř nebo menší strom, 2–10 m vysoký. Listy jsou 8–30 cm dlouhé, v obrysu vejčité, zpeřené, se 4–12 úkrojky, které jsou čárkovité až úzce eliptické, 5–18 cm dlouhé a 0,5–1,5 cm široké, na okraji podvinuté, na rubu jemně chlupaté. Květenství je terminální, hroznovité, přímé, 5–12(–20) cm dlouhé, květy jsou krémově bílé, nažloutlé nebo červené, vzácněji i růžové, okvětí je 15–20 mm dlouhé, vně chlupaté, pestík je 32–50 mm dlouhý. Plodem je měchýřek, 15–25 mm dlouhý, chlupatý.

Využití: Pěstuje se v tropických zahradách a parcích, kde se objevuje v řadě kultivarů.

Poznámka: Velmi početný rod Grevillea zahrnuje zhruba 395 druhů (POWO 2023), jejichž domovem je Austrálie, Indonésie a tichomořské ostrovy. Rodové jméno vzdává poctu britskému botanikovi Robertovi K. Grevillemu (1794–1866), druhové jméno odkazuje na významného a rovněž britského botanika Josepha Bankse (1743–1820).

Grevillea banksii
Grevillea banksii
Grevillea banksii

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 22. 10. 2016 (Madagaskar, Réserve spéciale d’Analamazaotra).