Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Grevillea bipinnatifida
Rozšíření: Endemit jihozápadní Austrálie, roste na nevelkém území v okolí města Perth. V areálu se rozlišuje ještě extrémně úzkolistá subsp. pagna, rostoucí jen jižně od města.
Ekologie: Stanovištěm jsou křoviny na výchozech žulových hornin, ale i písky a plochy na lateritech, jakož i plochy v zimě vlhké. Regeneruje z dřevnatých hlíz.
Popis: Nevelký, 0,3–1 m vysoký keř, vytvářející dřevnatou hlízu. Listy jsou střídavé; řapík je 3–4 cm dlouhý; čepel je dvakrát peřenosečná, 8–15 cm dlouhá a 6–11 cm široká, úkrojky posledního řádu jsou čárkovité, 0,3–2 cm dlouhé a 0,5–0,7 cm široké, ploché, na konci hrotité. Květenství jsou koncové hrozny na stopce 6–6,5 cm dlouhé, nese 10–30 květů, někdy vyrůstajících z nodů po párech; květní stopky jsou 0,5–1,7 cm dlouhé, chlupaté, někdy s vtroušenými žlázkami; okvětí je 1–1,2 cm dlouhé, sytě růžové nebo červené, žebrované, pýřité; pestík je chlupatý nebo olysalý, 2,2–2,5 cm dlouhý, čnělka je vyniklá, červená nebo růžová. Plody jsou chlupaté měchýřky 1,7–2,1 cm dlouhé.
Grevillea bipinnatifida
Grevillea bipinnatifida
Grevillea bipinnatifida
Grevillea bipinnatifida
Fotografovala Alena Vydrová, dne 18. 4. 2018 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).