Syn.: Grevillea umbratica A. Cunn. ex Meisn., Grevillea venusta A. Cunn. ex Meisn., Stylurus robustus (A. Cunn.) O. Deg.
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Grevillea robusta
Rozšíření: Pochází z východní části Austrálie, v současné době se pěstuje (a pomístně zplaňuje, např. v Argentině) na dalších kontinentech jako okrasná, ale i lesnicky významná dřevina. V některých zemích (např. v jižní Africe) bylo zaznamenáno invazní šíření.
Ekologie: Roste v subtropických podmínkách, optimálně v územích s ročním úhrnem srážek nad 1000 mm.
Grevillea robusta
Popis: Stálezelený nebo poloopadavý strom vysoký 18–35 m, kmen může mít až 1 m v průměru. Listy jsou střídavé, dvakrát zpeřené, 15–30 cm dlouhé, tmavozelené, na spodní straně stříbřitě šedavé, poněkud připomínající listy kapradin, lístky jsou hluboce peřenodílné, koncové úkrojky jsou celokrajné, 0,5–5 cm dlouhé a 2–10 mm široké. Květy vyrůstají v bohatých, vodorovných, jednostranných, 8–15 cm dlouhých hroznech, okvětí je červenooranžové, s tmavou skvrnkou, čnělky jsou oranžové. Plodem je tmavohnědý měchýřek, obsahující 1–2 křídlatá semena.
Využití: Rychle rostoucí dřevina, používané k melioračním výsadbám ve větrolamech, pro přistínění apod., zejména na erodovaných plochách, též jako rostlina medonosná. Květy a plody obsahují jedovatý tridecylresorcinol, který způsobuje alergickou dermatitidu.
Grevillea robustaGrevillea robusta
Grevillea robusta
Grevillea robusta
Grevillea robusta
Fotografovala Alena Vydrová, ve dnech 4. a 9. 11. 2006 (Kapverdy, Santo Antão, Corda; Fogo, Monte Velha).