Syn.: Balmeda corylifolia Nocca, Grewia chaunothamnus K. Schum., Grewia corylifolia A. Rich., Grewia echinulata Delile, Grewia heynei Steud., Grewia micropetala Bertol., Grewia orbiculata G. Don, Grewia villifera Sweet, Tridermia papillosa Raf.
Čeleď: Malvaceae Juss. – slézovité, Tiliaceae Juss. – lípovité
Grewia villosa
Rozšíření: Druh s velkým areálem rozprostírajícím se od Kapverd a západu subsaharské Afriky až po Súdán a Eritreu, na jih zasahuje až do Jihoafrické republiky. Dále se vyskytuje na severozápadě Dekkánské plošiny v Indii.
Ekologie: Křovitá savana, skalky, ale i písčiny. Roste v prostředí tropického klimatu s krátkým obdobím vlhka a poměrně dlouhou suchou periodou.
Grewia villosa
Popis: Rostlina keřového vzrůstu, poněkud připomínající lísku, dorůstající výšky asi 3 m. Větve jsou poměrně tlusté, alespoň v mládí hustě chlupaté. Listy jsou střídavé, řapíkaté, jejich čepele jsou široce vejčité až oválné, až 12 cm dlouhé a 10 cm široké, na svrchní straně řídce přitiskle, na spodní straně hustě a odstále šedavě, bělavě nebo nazrzle chlupaté, s vnořenou žilnatinou, a proto jakoby svraskalé, na okraji zubaté, zuby s nápadnými štětičkami chlupů. Květy vyrůstají proti listům, mají žlutavou až žlutočervenou korunu. Plody jsou kulovité, asi 1,5 cm v průměru, zelené, za plné zralosti červené, hedvábitě chupaté.
Grewia villosa
Grewia villosa
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 9. 11. 2006 (Kapverdy, Fogo: Achada Furna).