Česká jména: grindelie, zaplevanka (Kubát 2002)
Slovenská jména: grindelia (Dostál 1950)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Grindelia integrifolia
Rozšíření: Při pacifickém pobřeží Kanady a USA – Britská Kolumbie (od Queen Charlotte Islands na jih), Washington, Oregon.
Ekologie: Halofyt. Nejčastěji roste při mořském pobřeží – na plážích, pobřežních skaliskách a slaniskách. Vzácněji proniká i do vnitrozemí. Kvete od června do září.
Grindelia integrifolia
Popis: Vytrvalá rostlina 20–80(–100) cm vysoká. Lodyha přímá, často bohatě větvená, zpravidla červenohnědě naběhlá, chloupkatá a/nebo stopkatě žláznatá. Lodyžní listy střídavé, kopinaté, 35–70(–90) mm dlouhé, celistvé nebo vzácněji vroubkované, přisedlé a obvykle objímavé se srdčitou bází, se stopkatými pryskyřičnými žlázkami. Úbory v chocholičnatých květenstvích nebo jednotlivé. Zákrovy široce číškovité až kulovité, 8–12 × 12–20 mm v průměru, obvykle podepřené listům podobnými listeny. Zákrovní listeny v 5–6 řadách, čárkovité až čárkovitě kopinaté, odstálé až přitisklé, obvykle s nazpět ohnutými šídlovitými špičkami, stopkatě žláznaté, vylučující pryskyřičný latex. Jazykovité květy žluté, v počtu 10–35, 8–15(–20) mm dlouhé. Trubkovité květy žluté. Plody jsou poněkud zploštělé, 3–5 mm dlouhé nažky, chmýr se dvěma až několika tuhými opadavými osinami.
Poznámka: Rod Grindelia je pojmenován po ruském botanikovi Davidu Grindelovi (1776–1836). V angličtině bývá rod nazýván „gumweed“ nebo „resinweed“ podle charakteristické silně lepkavé bílé pryskyřice vylučované zákrovy, zejména poupata jsou pokrytá silnou vrstvou této látky.
Této grindelii jsou velmi podobné některé rostliny extrémně variabilního druhu Grindelia hirsutula Hook. et Arn., komplex by zasluhoval taxonomickou revizi.
Grindelia integrifoliaGrindelia integrifolia
Grindelia integrifolia
Fotografováno dne 18. 7. 2009 (Kanada, Britská Kolumbie, Vancouver, Jericho Beach).