Syn.: Grindelia decumbens Greene, Grindelia eldorae Daniels, Grindelia erecta A. Nelson, Grindelia platylepis Greene, Grindelia subalpina var. erecta (A. Nelson) Steyerm.
Česká jména: grindelie, zaplevanka (Kubát 2002)
Slovenská jména: grindelia (Dostál 1950)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Grindelia subalpina
Rozšíření: Druh severoamerických Skalistých hor, vyskytuje se pouze ve státech Colorado a Wyoming.
Ekologie: Roste na suchých písčitých nebo kamenitých svazích a hřbetech, v údolí na březích potoků, u okrajů silnic, na polích a narušovaných stanovištích; v podhorských a horských oblastech v nadmořských výškách 1600–2900 m. Kvete v červenci až září.
Grindelia subalpina
Popis: Dvouletá nebo krátkověce vytrvalá bylina dorůstající výšky 15–30(–60) cm. Lodyhy jsou přímé, větvené, obvykle červeně naběhlé, lysé. Listy střídavé, přisedlé, kopisťovité, obkopinaté, podlouhlé nebo kopinaté, 1,5–7 cm dlouhé, 0,3–2 cm široké, báze klínovitá až objímavá, okraje obvykle řídce zubaté nebo pilovité, někdy celistvé, na povrchu lysé nebo s hrubými velmi krátkými chlupy a řídce až hustě žláznatě tečkované. Úbory jsou obvykle uspořádané ve volném chocholičnatém nebo latnatém květenství, jen zřídka jsou jednotlivé. Zákrovy jsou široce baňkovité až kulovité, 1–2 cm široké, zákrovní listeny v 5–6 řadách, čárkovité nebo kopinaté až podlouhle kopinaté, zašpičatělé, se špičkami ohnutými nazpět; mírně vylučující pryskyřičný latex. Jazykových květů je 18–27; ligula je 1–1,5 cm dlouhá. Plody jsou nažky dlouhé 2,5–5 mm, s chmýrem.
Záměny: Podobný druh Grindelia squarrosa lze odlišit podle zubů na listech – u G. squarrosa jsou blíže k sobě, trochu zaoblené a směřují k špičce listu; u G. subalpina jsou řidší a ostřejší.
Poznámka: Rod Grindelia zahrnuje asi 30 druhů, které se vyskytují většinou na západě Severní Ameriky a v Jižní Americe; jsou zavlékány i na východ Severní Ameriky a do Starého světa.
Grindelia subalpina
Grindelia subalpina
Grindelia subalpina
Fotografováno dne 31. 8. 2014 (USA, Wyoming, okolí Cheyenne).