Syn.: Bubroma guasuma Willd., Bubroma guazuma (L.) Willd., Bubroma invira Willd., Bubroma polybotryum Willd., Bubroma tomentosum Spreng., Bubroma ulmifolia (Lam.) Oken, Diuroglossum rufescens Turcz., Guazuma blumei G. Don, Guazuma burbroma Tussac, Guazuma coriacea Rusby, Guazuma guazuma (L.) Cockerell, nom. inval., Guazuma guazuma (L.) Millsp., Guazuma guazuma var. ulmifolia (Lam.) Kuntze, Guazuma invira (Willd.) G. Don, Guazuma iuvira (Willd.) G. Don, Guazuma parvifolia A. Rich., Guazuma polybotrya Cav., Guazuma tomentosa Kunth, Guazuma utilis Poepp., Theobroma celtifolium Salisb., Theobroma guazuma L., Theobroma tomentosa (Kunth) M. Gómez
Čeleď: Malvaceae Juss. – slézovité

Guazuma ulmifolia

Rozšíření: Neotropický druh s velkým areálem, který se rozkládá od Mexika po severní Argentinu a zabírá také ostrovy v Karibiku. Druhotný výskyt je znám z Galapág, z jižní Asie z Indonésie, Barmy, Indie a Pákistánu.

Ekologie: Roste v tropických vlhkých nebo poloopadavých lesích, dobře snáší periodu sucha, vystupuje až do nadmořských výšek 1100 m. Semena se šíří za pomoci netopýrů.

Guazuma ulmifolia

Popis: Poloopadavý keř nebo strom 3–25(–30) m vysoký, často s více kmeny až 60 cm silnými, spirálně zkroucenými; borka je rýhovaná, hlavně na mladších větvičkách hustě vlnatě chlupatá. Listy jsou dvouřadé, střídavé; řapík je 0,6–1,5(–2) cm dlouhý, pokrytý hvězdovitými chlupy; čepel je vejčitá, 6–16 cm dlouhá a 2–6 cm široká, chlupatá, drsná, sytě zelená, na rubu světlejší a jemněji chlupatá, na bázi srdčitá, asymetrická, na okraji jemně nepravidelně zubatá, na vrcholu zašpičatělá, s 3–7 dlanitě uspořádanými žilkami. Květenství jsou zkrácené úžlabní laty; květy jsou velmi malé, vonící medem; kališní lístky jsou 3, volné; korunních lístků je 5, volných, asi 2 mm dlouhých, žlutavých nebo zelenavých, na konci dvouklaných, s 4 mm dlouhými přívěsky; tyčinek je mnoho; gyneceum tvoří svrchní semeník s 5 bliznami. Plodem je vysýchavá, za zralosti dřevnatějící bobule připomínající olšovou šištici, elipsoidní, asi 4 cm dlouhá, zelená, na povrchu bradavčitá, uvnitř s početnými semeny.

Poznámka: V neotropickém rodu Guazuma jsou v současnosti akceptovány čtyři druhy (POWO 2019).

Guazuma ulmifolia
Guazuma ulmifolia
Guazuma ulmifolia
Guazuma ulmifolia
Guazuma ulmifolia

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 23., 25. a 26. 2. 2009 (Kostarika, NP Rincón de la Vieja, Azufrales; NP Santa Rosa, jižně od statku La Casona; Nosara), a Věra Svobodová, dne 6. 11. 2019 (Mexiko, stát Quintana Roo, Tulum).