GUEPINIA HELVELLOIDES (DC.) Fr. – rosolovec červený / rôsolovec červený

Syn.: Guepinia rufa (Jacq.) Beck, Gyrocephalus helvelloides (DC.) Keissl., Gyrocephalus rufus (Jacq.) Bref., Phlogiotis helvelloides (DC.) G. W. Martin, Phlogiotis rufa (Jacq.) Quél., Tremella helvelloides DC., Tremella rufa Jacq., Tremiscus helvelloides (DC.) Donk
Čeleď: Auriculariales, Incertae sedis (Exidiaceae R. T. Moore – černorosolovité)
Guepinia helvelloides

Guepinia helvelloides

Rozšíření: Vyskytuje se v celém mírném pásmu severní polokoule.
Ekologie: Vyrůstá ne příliš hojně v červenci až říjnu, v nadmořských výškách nad 350 m. Objevuje se jednotlivě nebo v trsech na trouchnivějícím dřevu jehličnatých dřevin nebo na půdě s ukrytými zbytky trouchnivějícího dřeva. Můžeme ho najít podle lesních cest.
Popis: Plodnice má jazykovitý tvar, je vysoká 4–10 cm, dole úzká, nahoře široká 3–7 cm, tlustá 2–3,5 mm, obvykle kornoutovitě stočená, na horním okraji někdy zvlněná, dole přechází v krátký, bočně rozčísnutý bělavý třeň. Je ztuha rosolovitá, pružná, v mládí je trochu průsvitná, při zasychání rohovatí. Vnitřní povrch je hladký, zbarvený světle červenooranžovou, lososově růžovou až světle karmínovou barvou, později hnědne. Vnější plodná strana je nejprve hladká, později má žilnatou strukturu a je o něco světlejší, než vnitřní strana, v dospělosti je ojíněná výtrusným prachem. Na bázi plodnice je bílé mycelium. Výtrusný prach je bílý, bazidie jsou čtyřvýtrusé, dělené podélnými stěnami. Výtrusy jsou hladké, podlouhlé.
Záměny: Nezaměnitelný pro svojí nápadnou barvu i tvar.
Poznámka: Je to jedlá houba, jedna z mála, která se dá konzumovat i za syrova v salátech.
Guepinia helvelloides
Guepinia helvelloides
Fotografováno dne 27. 9. 2008 (Šumava, úpatí Poledníku).