GUETTARDA SPECIOSA L.

Syn.: Cadamba jasminiflora Sonn., Gardenia speciosa A. Rich., Matthiola speciosa (L.) Kuntze
Čeleď: Rubiaceae – mořenovité

Guettarda speciosa

Rozšíření: Vyskytuje se na rozsáhlém areálu od východní Afriky, v Indii, Malajsii, Indonésii, severní Austrálii a na mnoha ostrovech v Tichém oceánu (Mikronésie, Polynésie, Fidži). Na Seychelách se vyskytuje na ostrovech Mahé, Praslin a Silhouette i na některých menších ostrůvcích. Do rodu Guettarda je řazeno kolem 50 druhů, většina z nich roste v tropické Jižní Americe, zbytek na pobřeží a ostrovech Indického a Tichého oceánu.

Ekologie: Tropické lesy, provází terestrické porosty navazující na mangrove. Vyžaduje dobře propustné půdy, dobře snáší zasolení. Roste v nejnižších nadmořských výškách v tropickém vlhkém klimatu.

Guettarda speciosa

Popis: Stálezelený menší strom, 2–6 m vysoký. Listy má vstřícné, poměrně tenké a měkké, dlouze řapíkaté, vejčité, 15–25 cm dlouhé, celokrajné, na spodní straně měkce chlupaté, jejich žilnatina je vyniklá, zpeřená, nápadně světlejší než plocha čepele. Květy jsou uspořádány ve zkrácených vidlanech, jsou 4–9četné. Kališní lístky jsou límečkovitě srostlé, koruna je srostlá, řepicovitá, s dlouhou válcovitou trubkou, 2,5–3 cm dlouhá, bílá. Tyčinky jsou přirostlé k vnitřní části korunní trubky, gyneceum srůstá z 2 plodolistů a má spodní semeník. Plody jsou nepukavé, kulovité, asi 2,5 cm velké, na vrcholu poněkud zašpičatělé a na špičce s drobnými zoubky, v mládí zelené, později černající. Jsou lehké a ve vodě snadno plavou.

Využití: Pěkná tropická okrasná dřevina, v některých oblastech se využívá i její dřevo, např. na stavbu kánoí.

Guettarda speciosa
Guettarda speciosa
Guettarda speciosa

Fotografovali Vít Grulich a Alena Vydrová, dne 10. 2. 2011 (Seychely, ostrov Curieuse).