Syn.: Coreopsis galericulata Sherff, Guizotia collina S. Moore, Guizotia eylesii S. Moore, Guizotia kassneri De Wild., Guizotia nyikensis Baker, Guizotia oblonga (Hutch.) Hutch. et Bullock, Guizotia ringoetii De Wild., Guizotia schultzii Hochst. ex Sch. Bip., nom. illeg., Guizotia schultzii Sch. Bip. ex A. Rich., nom. illeg., Veslingia scabra Vis., Wedelia oblonga Hutch.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Guizotia scabra
Rozšíření: Vyskytuje se v subsaharské Africe od Nigérie a Eritrey až po Zimbabwe a Malawi, také na jihozápadě Arabského poloostrova v Jemenu.
Ekologie: Roste v travnatých porostech a v křovinaté savaně, na lesních okrajích, podél komunikací i na okrajích zemědělských kultur. Vystupuje až do nadmořské výšky 2900(–3300) m.
Guizotia scabra
Popis: Přímá jednoletá nebo vytrvalá bylina, vzácněji polokeř, dorůstá výšky až 2 m; stonky jsou bohatě větvené, proužkované, často červenofialové. Listy jsou vstřícné, přisedlé až prorostlé, vejčité až kopinaté nebo obkopinaté, (3,5–)5–12(–20) cm dlouhé a (0,5–)1–3(–6) cm široké, lysé až draslavě chlupaté, celokrajné nebo pilovité, špičaté. Úbory jsou četné, na pýřitých stopkách; vnějších listenů je (5–)8, kopinatých až vejčitě kopinatých, 5–15(–28) mm dlouhých, zelených, vnitřní jsou kratší; lůžko úboru je plevkaté; jazykovitých květů je (6–)8–15, samičích, ligula je 6–14(–18) mm dlouhá, na vrcholu s 3 zoubky, květy terče jsou oboupohlavné, s korunou trubkovitou, 3–4,5 mm dlouhou, žlutou. Nažky jsou obvejčité, trojboké a čtyřboké, 1,8–2,5(–3) mm dlouhé, černé; chmýr chybí.
Guizotia scabra
Guizotia scabra
Guizotia scabra
Guizotia scabra
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 28. a 29. 10. 2013 (Etiopie, Simien Mountains, Sankaber).