Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Gundelia tournefortii
Rozšíření: Druh jihozápadní a střední Asie – Malá Asie, Sýrie, Izrael, Sinaj, Jordánsko, Irák, Írán, Zakavkazsko a Turkmenistán.
Ekologie: Roste v polopouštních oblastech, v kamenitých stepích. Kvete v únoru až květnu.
Gundelia tournefortii
Gundelia tournefortii
Popis: Ostnitá jednoletá bylina, až 100 cm vysoká. Lodyhy jsou větvené, přízemní listy vyrůstají v růžici, lodyžní listy jsou střídavé. Jsou laločnaté, zpeřené až dvojitě zpeřené, s vroubkovaným až zubatým ostnitým okrajem a světlými žilkami. Květy v koncových květenstvích jsou drobné, s pěti korunními lístky, z vnější strany purpurové, z vnitřní žluté. Plod je nažka ukrytá v ostnitém obalu.
Využití: Je jedlá. Mladé dužnaté stonky s ještě nerozvitými poupaty jsou vyhledávanou zeleninou používanou podobně jako artyčok, části mladých listů a stonků se využívají k přípravě polévky. Extrakt byl užíván k léčení nemocí jater.
Poznámka: Pozoruhodný je proces roznášení semen. V květnu se na bázi stonku oslabí pletivo, stonek se oddělí od kořene, celá rostlina se při usychání sbalí do kulovitého chomáče, který je unášen větrem po krajině a rozsévá semena – jedná se tedy o tzv. stepního běžce. Hebrejské národní jméno rostliny galgal (jeden z významů je kolo) je odvozeno od této schopnosti. Tato rostlina je zmiňována v babylonském Talmudu i v Bibli.
Gundelie získala proslulost v roce 1998, kdy byla pylová zrnka této ostnité rostliny nalezena v tzv. Turínském plátně. Podle katolické tradice bylo do tohoto plátna zahaleno tělo Ježíše Krista poté, co jej sňali z kříže, na plátně je údajně vidět otisk Ježíšova těla. Z toho, že největší koncentrace těchto pylových zrn je na plátně v oblasti ramen a hlavy, někteří badatelé usuzují, že právě tato rostlina tvořila Kristovu trnovou korunu. Jiní tvrdí, že touto rostlinou byl ve východním Mediteránu též rozšířený trnovec (Paliurus spina-christi).
Gundelia tournefortii
Gundelia tournefortii
Gundelia tournefortii
Fotografováno dne 5. 5. 2009 (Jordánsko, pod horou Nebo).