Syn.: Anguria eriantha Seem., Anguria makoyana Lem., Gurania donnell-smithii Cogn., Gurania levyana Cogn., Gurania seemanniana Cogn.
Čeleď: Cucurbitaceae Juss. – tykvovité

Gurania makoyana

Rozšíření: Roste od jižního Mexika po Kolumbii a Venezuelu, na jih zasahuje možná až do severního Peru.

Ekologie: Provází vlhké tropické lesy i druhotné porosty, vzniklé po jejich vyklučení. Stanovištěm jsou světliny, paseky i křovinaté okraje. Vystupuje až do nadmořských výšek 1500 m.

Gurania makoyana

Popis: Vytrvalá jednodomá bylinná liána; lodyhy jsou jemně chlupaté, s úponky. Listy jsou střídavé, peřenoklané až peřenosečné, v obrysu téměř okrouhlé, (10–)15–30 cm dlouhé a 15–40 cm široké, s (2–)3–5(–7) laloky, chlupaté zejména na žilnatině a na okrajích, na bázi srdčité, na okrajích laloků zubaté a na vrcholcích zašpičatělé; řapík je (3–)5,5–14 cm dlouhý. Samčí květy jsou téměř přisedlé ve strboulech na stopkách (6–)18–35(–40) cm dlouhých; kališní trubka je baňkovitá nebo zvonkovitá, (3–)6–10(–14) mm dlouhá, cípy jsou vzpřímené, čárkovité, (0,5–)0,8–3,5(–5,4) cm dlouhé, oranžové, jemně pýřité; korunní cípy jsou rovněž vzpřímené, podlouhlé, 4–8 mm dlouhé, žluté nebo oranžové, tupé; tyčinky jsou 4–5 mm dlouhé. Samičí květy tvoří 3–6(–9)květé okolíky; květní obaly jsou jako u samičích květů; andreceum chybí; semeník je spodní, úzce válcovitý, 1–2,7 cm dlouhý, blizny jsou 2. Plodem je válcovitá, 5,5–7 cm dlouhá, zelená bobule s vytrvávajícími zaschlými květními obaly; obsahuje mnoho semen.

Gurania makoyana
Gurania makoyana
Gurania makoyana
Gurania makoyana
Gurania makoyana

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 6. 3. 2014 (Kostarika, Cahuita).