GUTIERREZIA SAROTHRAE (Pursh) Britton et Rusby

Syn.: Gutierrezia diversifolia Greene, Gutierrezia lepidota Greene, Gutierrezia linearifolia Lag., Gutierrezia linearis Rydb., Gutierrezia linoides Greene, Gutierrezia longipappa S. F. Blake, Gutierrezia pomariensis (S. L. Welsh) S. L. Welsh, Gutierrezia sarothrae var. pomariensis S. L. Welsh, Gutierrezia tenuis Greene, Solidago sarothrae Pursh, Xanthocephalum sarothrae (Pursh) Shinners, Xanthocephalum sarothrae var. pomariense (S. L. Welsh) S. L. Welsh, Xanthocephalum tenue (Greene) Shinners
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Gutierrezia sarothrae
Rozšíření: Druh západu Severní Ameriky, vyskytuje se v oblasti od západní Kanady (Alberta, Saskatchewan, Manitoba) po střední Mexiko (Baja California, Baja California Sur, Chihuahua, Coahuila, Durango, Nuevo León, San Luis Potosí, Sonora, Zacatecas). Byl zavlečen i do státu New York.
Ekologie: Roste v suchých oblastech, v prérii, na suchých trávnících, loukách, pastvinách i skalách, v nadmořských výškách od 50 až do 2900 m. Kvete od července do září.
Gutierrezia sarothrae
Popis: Polokeř, 10–60(–100) cm vysoký. Lodyhy jsou na bázi dřevnaté, větvené, zelené až hnědé, listy jsou střídavé, čárkovité až kopinaté, 5–60 mm dlouhé a 1–3 mm široké, celokrajné, 1 nebo 3žilné, spodní v době květu většinou již zaschlé. Úbory jsou nahloučené do okoličnatých lat na vrcholu lodyhy, jazykovitých květů je (2–)3–8, liguly jsou žluté, 3–5,5 mm dlouhé, trubkovitých květů je (2–)3–9. Plodem je nažka s 1–2řadým chmýrem.
Využití: Původní Američané vyráběli z této rostliny košťata, sbírali však i květy a kořeny k léčebným úkonům (například při nachlazení) – používal se dokonce i popel z tohoto druhu k odstraňování bolestí hlavy i jako antidotum na hadí uštknutí.
Poznámka: Ve větším množství může způsobit tato rostlina pasoucímu se dobytku otravu.
Gutierrezia sarothrae
Gutierrezia sarothrae
Fotografováno dne 5. 8. 2013 (Kanada, Alberta, Calgary, Confluence Park).