Syn.: Caraguata angustifolia Baker, Guzmania bulliana André, Guzmania caulescens Mez et Sodiro
Čeleď: Bromeliaceae Juss. – ananasovité

Guzmania angustifolia

Rozšíření: Druh jihu Střední Ameriky a severozápadu Jižní Ameriky, vyskytuje se v oblasti od Nikaraguy přes Kostariku, Panamu a západní Kolumbii až po Ekvádor. Bývá rozlišována ještě kolumbijská varieta Guzmania angustifolia var. nivea, jejíž listeny jsou na bázi bělavé.

Ekologie: Roste obvykle epifyticky ve vegetaci na březích vodních toků, v podhorských a mlžných horských lesích, v nadmořských výškách od 400 až do 2100 m. Kvete od ledna do srpna.

Popis: Bylina s lodyhou krátkou, nanejvýše 20 cm dlouhou. Listy jsou trávovité, 8–20 cm dlouhé a asi 1 cm široké, na rubu někdy červeně naběhlé, zašpičatělé. Stvol je jen krátký, zhruba 8 cm dlouhý, zakončený jednoduchým květenstvím, které je 4–6,5 cm dlouhé, 3–5květé; listeny jsou eliptické až vejčité, asi 4 cm dlouhé, špičaté, světle červené; květy jsou oboupohlavné, kališní lístky jsou eliptické, 13–20 mm dlouhé, tupé, lysé, korunní lístky jsou 40–70 mm dlouhé, žluté. Plodem je tobolka, až 3 cm dlouhá.

Poznámka: Rod Guzmania je druhově početný, v současnosti zahrnuje 211 druhů (POWO 2019), které pocházejí z tropů Nového světa. Anastasio Guzmán, na kterého odkazuje rodové jméno, byl španělský přírodovědec přelomu 18. a 19. století.

Guzmania angustifolia
Guzmania angustifolia
Guzmania angustifolia

Fotografováno dne 9. 4. 2019 (Ekvádor, provincie Pichincha, okolí Mindo).