Syn.: Guzmania clavata (Lam.) Urb., Guzmania monostachia var. alba Ariza-Julia, Guzmania monostachia var. variegata Nash, Guzmania platysepala Mez et C. F. Baker, Guzmania tricolor Ruiz et Pav., Renealmia monostachia L., Tillandsia clavata D. Dietr., Tillandsia gymnophylla Baker, Tillandsia monostachia (L.) L.
Čeleď: Bromeliaceae Juss. – ananasovité

Guzmania monostachia

Rozšíření: Druh tropických oblastí Nového světa, vyskytuje se v širokém pásu od jižní Floridy a Hondurasu přes Antily, Venezuelu, Kolumbii a Ekvádor až po severní Peru a severovýchodní Brazílii (Mata Atlântica), byl zaznamenán i v Bolívii.

Ekologie: Roste epifyticky v tropických stálezelených i poloopadavých lesích, rovněž v podhorských mlžných lesích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1850 m.

Popis: Vytrvalá bezlodyžná bylina, v době květu 20–45 cm vysoká. Listy jsou trávovité, 25–45 cm dlouhé a 1,5–2 cm široké, záhy olysalé, žlutozelené, někdy nachově naběhlé. Stvol je 13–23 cm dlouhý, zakončený květenstvím, které je 9–17 cm dlouhé, jednoduché, mnohokvěté; listeny jsou vejčité, 3–5 cm dlouhé, větší než kališní lístky, lysé, dvoubarevné, dolní nazelenalé s nachovou čárkovitou kresbou, horní čistě červené; květy jsou vzpřímené, přisedlé, kališní lístky jsou asi 18 mm dlouhé, lysé, korunní lístky jsou 20–30 mm dlouhé, téměř po celé délce srostlé, bílé. Plodem je tobolka, až 30 mm dlouhá.

Guzmania monostachia
Guzmania monostachia
Guzmania monostachia

Fotografováno dne 8. 4. 2019 (Ekvádor, provincie Pichincha, okolí Mindo).