Syn.: Caraguata sanguinea André, Tillandsia sanguinea André
Čeleď: Bromeliaceae Juss. – ananasovité

Guzmania sanguinea

Rozšíření: Druh s nesouvislým areálem, vyskytuje se ve Střední Americe (Kostarika, Panama), na severu Jižní Ameriky (Kolumbie, Ekvádor, Venezuela, Trinidad a Tobago) a odděleně ještě na severovýchodě Brazílie, ve státě Ceara.

Ekologie: Roste epifyticky v deštných tropických lesích, stoupá i do mlžných lesů, v Kolumbii a Ekvádoru až do nadmořské výšky okolo 1600 m. Dospělé rostliny vykvétají od července do října a jsou opylovány kolibříky.

Popis: Monokarpická bylina vytvářející obvykle jen jediný výhon (var. brevipedicelata vytváří výhony dva), jinak bezlodyžná, s přízemní listovou růžicí dosahující průměru 30–40 cm. Listy jsou kopinaté, 25–35 cm dlouhé a 5–7 cm široké, celokrajné, zašpičatělé, temně zelené, červeně lemované. Během doby kvetení se zbarvení rostliny mění, na bázi lícové strany listu se objevují červené žilky, zbytek listu se zbarví červeně zcela, přičemž barevný odstín je značně variabilní. Květenství je krátce hroznovité, nepřesahující listy, 7–12květé. Květy jsou stopkaté, 0,5–1,2 cm dlouhé; listeny 16–22 mm dlouhé, kratší než kališní lístky, nazelenalé; kališní lístky jsou 2,5 mm dlouhé, zelené; koruna je až 6 cm dlouhá, 3četná, korunní lístky jsou žluté s oranžovou bází. Plodem je cylindrická tobolka.

Poznámka: Rod byl pojmenován na počest španělského přírodovědce Anastasia Guzmána (zemřel v roce 1807).

Guzmania sanguinea
Guzmania sanguinea
Guzmania sanguinea
Guzmania sanguinea

Fotografované rostliny pocházejí z kultury.