Syn.: Gymnadenia conopsea (L.) R. Brown. subsp. densiflora (Wahlenb.) F. G. Camus Orchis densiflora Wahlenb. – pětiprstka žežulník hustokvětá
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Gymnadenia densiflora
Rozšíření: Skandinávie, střední Evropa, Malá Asie, Kavkaz, rozšíření tohoto druhu u nás není zcela jasné, pravděpodobně se vyskytuje vzácně ve středních a východních Čechách, na Moravě u Kuřimi a Vsetína, několik lokalit se nachází v Bílých Karpatech.
Ekologie: Vyskytuje se převážně na slunných, ale značně podmáčených stanovištích, v pásmu od nížin do podhůří.
Popis: Vytrvalá bylina, 30–100 cm vysoká, lodyha přímá, zelená, listy (4–8) přízemní, kopinaté, světle zelené, až 26 cm dlouhé, druhý list zdola maximálně 11krát delší než široký. Květenství husté, válcovité, až 30 cm dlouhé, květů 40–150, jsou růžové až masově červené, vonné, kvete od června do srpna. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Pětiprstka hustokvětá patří ke kriticky ohroženým druhům naší květeny (C1b), stejně je chráněna zákonem (§1), je zahrnuta i do mezinárodní úmluvy o ochraně druhů CITES. Na Slovensku je taxon zařazen k druhům potenciálně ohroženým a zákonem chráněným (NT/§).
Poznámka: Tento krásný druh pětiprstky byl dříve většinou hodnocen jako poddruh pětiprstky žežulníku, v literatuře se však stále zřetelněji odkazovalo na nutnost vyčlenit tento poddruh jako samostatný druh, v současnosti se již na něj většinou tak pohlíží.
Gymnadenia densifloraGymnadenia densiflora
Gymnadenia densifloraGymnadenia densiflora
Fotografováno od 4. 6. do 6. 7. 2003 (Obůrky-Třeštěnec).