Syn.: Gymnadenia conopsea subsp. densiflora (Wahlenb.) F. G. Camus Orchis densiflora Wahlenb.
Čeleď: Orchidaceae – vstavačovité

Gymnadenia densiflora

Rozšíření: Skandinávie, střední Evropa, Malá Asie, Kavkaz, rozšíření tohoto druhu u nás není zcela jasné, pravděpodobně se vyskytuje vzácně ve středních a východních Čechách, na Moravě u Kuřimi a Vsetína, několik lokalit se nachází v Bílých Karpatech.

Ekologie: Vyskytuje se převážně na slunných, ale značně podmáčených stanovištích, v pásmu od nížin do podhůří. Kvete od června do srpna.

Popis: Vytrvalá bylina, 30–100 cm vysoká. Lodyha je přímá, zelená, listy vyrůstají v počtu 4–8, jsou kopinaté, světle zelené, až 26 cm dlouhé, druhý list zdola je maximálně 11krát delší než široký. Květenství je husté, válcovité, až 30 cm dlouhé, květů bývá 40–150, jsou vonné, okvětní lístky jsou růžové až masově červené. Plodem je tobolka.

Ohrožení a ochrana: Pětiprstka hustokvětá patří ke kriticky ohroženým druhům naší květeny (C1b), stejně je chráněna zákonem (§1), je zahrnuta i do mezinárodní úmluvy o ochraně druhů CITES. Na Slovensku je taxon zařazen k druhům potenciálně ohroženým a zákonem chráněným (NT/§).

Poznámka: Tento krásný druh pětiprstky byl dříve většinou hodnocen jako poddruh pětiprstky žežulníku, v literatuře se však stále zřetelněji odkazovalo na nutnost vyčlenit tento poddruh jako samostatný druh, v současnosti se již na něj většinou tak pohlíží.

Gymnadenia densifloraGymnadenia densiflora
Gymnadenia densifloraGymnadenia densiflora

Fotografováno od 4. 6. do 6. 7. 2003 (Česko, Morava, Obůrky-Třeštěnec).