Syn.: Guilandina dioica L., Gymnocladus canadensis Lam., Gymnocladus dioicus (L.) K. Koch, orth. var.
Česká jména: libovec kanadský (Presl 1846), nahovětvec kanadský (Polívka 1912), nahovětvec dvoudomý (Dostál 1950, Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: nahovetvec dvojdomý (Dostál 1950), beztŕňovec dvojdomý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Caesalpiniaceae Klotzsch et Garcke – sapanovité; Fabaceae Lindl. – bobovité
Gymnocladus dioica
Rozšíření: Severní Amerika, východní polovina kontinentu – jeho areál se táhne od Pensylvánie na východě až po východní Kansas na západě, na jihu zasahuje do Oklahomy a jižního předhůří Appalačského pohoří, na severu proniká až do jihovýchodní Kanady. V Evropě je pěstován od roku 1748, v Čechách od roku 1844 (Královská obora v Praze).
Ekologie: Ve své domovině roste v nížinách, v říčních údolích i na skalnatých svazích. Často roste na vápencovém podloží.
Popis: Strom 15–30 m vysoký. Snadno tvoří kořenové výmladky. Kmen válcovitý, borka se záhy plátkovitě odlupuje. Koruna řídká, metlovitá, složená z řídkých, tlustých a křivolakých větví. Velmi pozdě raší. Listy dvakrát sudozpeřené, 50–100 cm dlouhé. Velmi pozdě raší, až koncem května. Lístky celokrajné. Na podzim se zbarvují zářivě žlutě, vřetena bývají načervenalá. Květy jsou mnohomanželné nebo dvoudomé, motýlovité, zelenobílé. Kvete téměř zároveň s rašením listů. Květenství lata. Plod je až 16 cm dlouhý, silně kožovitý, plochý, hnědočervený lusk. Semena téměř okrouhlá, zboku smáčklá, hnědá. Dozrávají v listopadu, opadávají až na jaře. Vyžaduje hlubší, mírně vlhké půdy a teplejší polohy. Vhodný jako solitéra, ale málo se využívá.
Gymnocladus dioicaGymnocladus dioica
Gymnocladus dioicaGymnocladus dioica
Poznámka: V USA je nazýván Kentucky Coffeetree. Kentucky – podle prvního místa, kde se s ním setkali přistěhovalci z Evropy. Coffeetree podle podobnosti semen s kávovými zrny. Pražená semena bývala v dobách nouze používána jako náhražka kávy. Semena obsahují toxin cytisin, takže ve velkém množství je jejich používání nebezpečné. Je považován za jedovatou rostlinu pro zvířata. Ve francouzsky hovořící části Kanady je nazýván Chicot (šikot) – mrtvý strom, protože listy později raší a brzy opadávají, většinu roku strom působí jako mrtvý strom.
Gymnocladus dioica
Gymnocladus dioica
Fotografováno v září 2007 (Pardubice, Chrudim) a v květnu 2007 (Slatiňany).