Syn.: Adenostemma gymnocoronis Sch. Bip. ex Baker, nom. illeg., Alomia spilanthoides D. Don ex Hook. et Arn., Gymnocoronis attenuata DC., Gymnocoronis subcordata DC., Piqueria attenuata (DC.) Gardner, Piqueria longipetiolata Sch. Bip. ex Baker, nom. illeg., Piqueria subcordata (DC.) Gardner
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Gymnocoronis spilanthoides

Rozšíření: Druh Jižní Ameriky, centrum jeho areálu leží v povodí řek Paraguay a Paraná, zasahuje však i do severní Bolívie a východní Brazílie. Byl zavlečen i do východní Austrálie, na Nový Zéland, do Indie, jihovýchodní Číny a Japonska, ojediněle se dokonce objevil i u termálního jezera Hévíz v Maďarsku.

Ekologie: Roste v mokřinách a bažinách, na zaplavovaných stanovištích, ve vodních tocích a při jejich březích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 250 m. Kvete od listopadu až do března.

Gymnocoronis spilanthoides

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 100–150 cm dlouhou, větvenou, lysou. Listy jsou vstřícné, řapík je 1–6(–9) cm dlouhý, čepel je kopinatá až vejčitá, 8–18 cm dlouhá a 1–9 cm široká, na bázi klínovitá či srdčitá, po okraji pilovitá, na vrcholu špičatá, po obou stranách lysá. Úbory vyrůstají na konci lodyhy ve vrcholících, zákrov je asi 4 mm dlouhý a až 8 mm široký, zákrovní listeny jsou kopinaté, jemně chlupaté, květy jsou trubkovité, až 4 mm dlouhé, dlouhá a velmi nápadná ramena čnělky jsou bílá nebo narůžovělá. Plodem je nažka, chmýr chybí.

Využití: V klimaticky příhodných oblastech světa se pěstuje jako vodní okrasná rostlina, je dokonce vysazována do akvárií.

Poznámka: Rod Gymnocoronis v současnosti zahrnuje čtyři druhy (POWO 2019), tři se vyskytují ve Střední Americe, jeden je jihoamerický.

Gymnocoronis spilanthoides
Gymnocoronis spilanthoides
Gymnocoronis spilanthoides
Gymnocoronis spilanthoides
Gymnocoronis spilanthoides
Gymnocoronis spilanthoides

Fotografovala Věra Svobodová, dne 11. 3. 2019 (Uruguay, okolí Colonia del Sacramento).