Syn.: Catha parviflora (Vahl) G. Don, Celastrus parviflorus Vahl, Maytenus parviflora (Vahl) Sebsebe
Čeleď: Celastraceae R. Br. – jesencovité
Gymnosporia parviflora
Rozšíření: Druh s malým areálem, roste pouze na jihozápadě Arabského poloostrova v horách Saúdské Arábie a Jemenu, zde v nominátní subsp. parviflora, kterou představujeme na obrázcích. Na africkém kontinentě v Eritreji, Etiopii a Somálsku roste velmi podobná subsp. eritreana.
Ekologie: Provází různé typy vegetace na suchých stanovištích, např. světlé suché lesy, suché křoviny, skalnaté svahy, kamenné terasy, ale i poříční křoviny. Vystupuje až do nadmořské výšky 2400 m.
Gymnosporia parviflora
Popis: Keř vysoký až 2,5 m, s nápadnými, až 3 cm dlouhými trny; letorosty jsou téměř lysé nebo lysé. Listy jsou střídavé; řapík je 0,2–1 cm dlouhý; čepel je eliptická až vejčitá, 1,2–12,5 cm dlouhá a 0,6–6,8 cm široká, kožovitá, na okraji vroubkovaná až pilovitá, na vrcholu špičatá nebo tupá; žilnatina oboustranně vyniklá. Květy tvoří terminální nebo úžlabní vidlany nebo vrcholičnaté laty (1–)1,5–5,5 cm dlouhé; listeny jsou drobné, kopinaté; květní stopky jsou velmi tenké; květy jsou 5četné, funkčně jednopohlavné, příjemně voní; kališní lístky jsou vejčité až trojúhelníkovité, asi 1 mm dlouhé; korunní lístky jsou podlouhlé, 2–2,5 mm dlouhé, bělavé nebo zelenavé; tyčinky jsou v jednom kruhu; semeník je kulovitý, trojpouzdrý. Plody jsou 6–8 mm dlouhé, růžové až červené zdužnatělé tobolky, otevírají se 3 chlopněmi; semena jsou hnědá, s bílým míškem.
Gymnosporia parviflora
Gymnosporia parviflora
Gymnosporia parviflora
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 16. a 18. 2. 2010 (Jemen, Jabal Bura: Jabal Izzán a vádí Rigáf).