Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Gynoxys caracensis
Rozšíření: Středoandský druh, vyskytuje se zřejmě jen v peruánském departamentu Ancash, řada lokalit se nachází v národním parku Huascarán.
Ekologie: Roste ve vlhkých horských lesích a křovinách, často v čihoulových porostech, na strmých svazích, v nadmořských výškách od 3500 až do 4100 m.
Gynoxys caracensis
Popis: Keř, 200–350 cm vysoký, bohatě větvený, s větvemi jemně plstnatými, v průřezu hranatými. Listy jsou vstřícné, řapík je 1–1,5 cm dlouhý, nahoře brázditý, čepel je eliptická až podlouhle vejčitá, 9–10 cm dlouhá a 3–4 cm široká, na bázi zaokrouhlená nebo až srdčitá, celokrajná, na vrcholu špičatá, na líci lysá, lesklá, na rubu přitiskle šedivě plstnatá, se 6–8 páry vedlejších žilek. Květenství je latnaté, 6–12 cm dlouhé; listeny jsou čárkovité, 2–3 mm dlouhé, plstnaté; úbory jsou stopkaté, zákrov je zvonkovitý, zákrovních listenů je 8, jsou kopinaté, 6–7,5 mm dlouhé, krátce plstnaté; okrajové samičí květy mají liguly zhruba 3,5 mm dlouhé, žluté, na vrcholu se třemi zoubky; trubkovité květy jsou oboupohlavné, 2,5–3 mm dlouhé, rovněž žluté, lysé. Plodem je nažka asi 2 mm dlouhá, s bílým chmýrem až 8 mm dlouhým.
Záměny: V Huascaránu se vyskytuje zřejmě i druh Gynoxys oleifolia, ten má však odění rezavé.
Poznámka: Jihoamerický rod Gynoxys je poměrně početný, v současnosti zahrnuje 128 akceptovaných druhů.
Gynoxys caracensis
Gynoxys caracensis
Gynoxys caracensis
Fotografovala Věra Svobodová, dne 17. 9. 2015 (Peru, Parque Nacional Huascarán).