Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Gynoxys moritziana
Rozšíření: Roste jen v severní části andského řetězce v severozápadní Venezuele, a to ve státech Mérida a Táchira a v přiléhající sousední části Kolumbie.
Ekologie: Stanovištěm jsou křovinaté typy formace páramo, obvykle se vyskytuje nad horní hranicí lesa. Lokality leží v nadmořské výšce 1600–3400 m.
Gynoxys moritziana
Popis: Keř nebo menší stromek, dorůstá výšky až 5 m; větvičky jsou hranaté, plstnatě chlupaté. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, kopinaté, 5–10 cm dlouhé a 1–3 cm široké, na líci zejména na žilnatině pavučinatě chlupaté, na rubu hustě bělavě plstnaté, na bázi uťaté až mělce srdčité, na okrajích drobně nezřetelně vroubkované, na vrcholu tupě špičaté, někdy s nasazeným hrotem. Úbory tvoří chocholíky na koncích větviček; zákrov je zvonkovitý, 8–10 mm dlouhý, zákrovní listeny jsou protáhlé, vnější plstnaté; jazykovité květy jsou samičí, s krátkou žlutou ligulou zakončenou 3 zoubky, květy terče jsou trubkovité, oboupohlavné, žluté. Nažky jsou podlouhlé, na bázi a vrcholu chlupaté; chmýr je jednořadý.
Gynoxys moritziana
Gynoxys moritziana
Gynoxys moritziana
Gynoxys moritziana
Gynoxys moritziana
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 10. 1. 2016 (Venezuela, Sierra Nevada de Mérida, svahy Pico Bolívar).