GYPSOPHILA PETRAEA (Baumg.) Rchb. – šater / gypsomilka

Syn.: Arenaria adenotrichia Bong. ex Ledeb., Arenaria caerulescens Rudolph ex Ledeb., Banffya petraea Baumg., Gypsophila transsylvanica Spreng.
Čeleď: Caryophyllaceae – hvozdíkovité

Gypsophila petraea

Rozšíření: Druh s malým areálem ve Východních a Jižních Karpatech. Roste převážně v Rumunsku (od Transylvánie na jih), okrajově zasahuje do Bulharska.

Ekologie: Horský petrofytní druh osidlující vápencové a slepencové skály a skalky, roste na otevřených osluněných místech s minimem substrátu. Kvete od června do začátku září.

Gypsophila petraea

Popis: Vytrvalé, hustě trsnaté byliny se silným dřevnatým kořenem pronikajícím hluboko do substrátu. Lodyhy četné, 4–20 cm vysoké, nevětvené, lysé nebo v dolní části drsné a v horní pýřité. Listy čárkovité, 2–5 cm dlouhé, cca 1 mm široké, lysé. Květy téměř přisedlé v hustém polokulovitém strboulovitém květenství, které je podepřeno velkými, vejčitě trojúhelníkovitými, suchomázdřitými listeny; kališní lístky 2–3,5 mm dlouhé, kališní cípy vejčitě trojúhelníkovité, špičaté; korunní lístky cca 1,5krát delší než kališní, obvejčité, bílé nebo světle růžové; tyčinek 10, z nich 5 sterilních. Plody jsou tobolky. Semena na hřbetní straně s ostnitými výrůstky.

Gypsophila petraeaGypsophila petraea
Gypsophila petraea
Gypsophila petraea
Gypsophila petraea

Fotografovali Jan Prančl a Tomáš Figura, dne 25. 6. 2012 (Rumunsko, Transylvánie, pohoří Hăşmaş).