HABERLEA RHODOPENSIS Friv. – drsnatka rhodopská

Syn.: Haberlea ferdinandi-coburgii Urum., Haberlea rhodopensis var. ferdinandi-coburgii (Urum.) Markova
Česká jména: drsnatka rhodopská (Nauman 1946)
Čeleď: Gesneriaceae Rich. et Juss. ex DC. – podpětovité

Haberlea rhodopensis

Rozšíření: Druh nevelké oblasti v jižní části Balkánského poloostrova, vyskytuje se v horách středního a jižního Bulharska a severovýchodního Řecka.

Ekologie: Roste v přistíněných a vlhkých, nezřídka svislých skalních štěrbinách, v nadmořských výškách zhruba od 300 až do 2000 m. Kvete v dubnu a květnu.

Haberlea rhodopensis

Popis: Vytrvalá bezlodyžná bylina s listy nahloučenými v přízemní růžici, které jsou krátce řapíkaté, podlouhle vejčité až obvejčité, 3–8 cm dlouhé a 2–4 cm široké, po okraji hrubě vroubkované, na vrcholu tupé, po obou stranách chlupaté nebo na líci olysalé. Stvol je přímý, 6–10 cm dlouhý, se 2 čárkovitými listeny, zakončený 1–5 květy, které jsou oboupohlavné, zygomorfní; kalich je 5cípý, chlupatý, koruna je 15–25 mm dlouhá, bledě modrá až nafialovělá, uvnitř chlupatá, 2pyská, horní pysk je kratší než dolní, 2laločný, dolní je 3laločný; tyčinky jsou 4, z koruny nevyniklé, prašníky jsou mnohem kratší než nitky, staminodium je jediné, drobné, blizna je 2laločná. Plodem je tobolka.

Využití: Pěstuje se v evropských zahradách jako poněkud choulostivější skalnička.

Ohrožení a ochrana: Přírodní populace tohoto druhu jsou poměrně stabilní, Červený seznam IUCN (2010) proto řadí drsnatku rhodopskou k rostlinám z hlediska ohrožení méně dotčeným (LC). I přesto je tento druh uveden v seznamu přísně chráněných rostlin Evropy v Bernské úmluvě.

Poznámka: Rod Haberlea je monotypický, zahrnuje jen tento jediný druh. Celá početná čeleď Gesneriaceae je v Evropě zastoupena pouze třemi rody (Haberlea, Ramonda, Jancaea), přičemž všechny jsou pozoruhodnými třetihorními relikty.

Haberlea rhodopensis
Haberlea rhodopensis
Haberlea rhodopensis

Fotografováno dne 15. 5. 2019 (Dánsko, Kodaň, Statens Naturhistoriske Museum, Botanisk Have).