Syn.: Amaryllis andersonii (Herb. ex Lindl.) Griseb., Amaryllis depauperata Poepp., Amaryllis tubispatha L’Hér., Amaryllis tubispatha Ker Gawl., Arviela tubispatha (L’Hér.) Salisb., Atamasco texana (Herb.) Greene, Atamosco tubispatha (L’Hér.) M. Gómez, Habranthus andersonii Herb. ex Lindl., Habranthus parvulus (Herb.) Pritz., Habranthus texanus (Herb.) Herb. ex Steud., Habranthus variabilis (Ravenna) Ravenna, Hippeastrum andersonii (Herb. ex Lindl.) Baker, Hippeastrum texanum (Herb.) Baker, Hippeastrum tubispathum (L’Hér.) Baker, Zephyranthes andersonii (Herb. ex Lindl.) Benth. et Hook. f., Zephyranthes commersoniana Herb., Zephyranthes texana Herb., Zephyranthes tubispatha (L’Hér.) Herb.
Čeleď: Amaryllidaceae J. St.-Hil. – amarylkovité

Habranthus tubispathus

Rozšíření: Původní v jižní části Jižní Ameriky (Argentina, Chile, Paraguay, Uruguay, Brazílie), vyskytuje se i v jižní části USA, od Texasu po Floridu (jeho původnost v této oblasti není jasná, snad sem byl zavlečen španělskými misionáři kolem roku 1700).

Ekologie: Roste v prérii, na pastvinách a narušovaných stanovištích, také na pobřežních písčinách, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 600 m. Kvete od června do října.

Habranthus tubispathus

Popis: Vytrvalá bylina s vejcovitou cibulkou. Čepel listu je čárkovitá, sotva 4 mm široká, zelená, přímý stvol je 10–20(–30) cm vysoký, toulec 1,9–3,1 cm dlouhý. Květní stopka přesahuje toulec, květ je nálevkovitý, 2,1–3,1 cm v průměru, okvětní lístky jsou světle žluté nebo oranžovožluté, někdy vně červeně naběhlé, tyčinky mají nitky nestejně dlouhé, čnělka je 3blizná. Plodem je tobolka.

Využití: Tato drobná cibulovina se pěstuje i v kultuře, v našich klimatických podmínkách je nutné cibulky chránit před mrazem.

Habranthus tubispathus
Habranthus tubispathusHabranthus tubispathus
Habranthus tubispathusHabranthus tubispathus
Habranthus tubispathus
Habranthus tubispathus

Fotografovali Ladislav Kovář, v červenci a srpnu 2008 (rostlina pochází z kultury); Jindřiška Vančurová, 21. 2. 2012 (Argentina, Península Valdés).