Syn.: Halenia deltoidea Gand., Halenia fischeri Graham, Halenia japonica Gand., Halenia sibirica Borkh., Swertia corniculata L.
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité
Halenia corniculata
Rozšíření: Východní část evropského Ruska, západní i východní Sibiř, Mongolsko, ruský Dálný východ, Korea, Japonsko a severočínské provincie Che-pej, Chej-lung-ťiang, Ťi-lin, Liao-ning, Vnitřní Mongolsko, Šen-si a Šan-si.
Ekologie: Roste na travnatých stanovištích, v lesích i lesních lemech, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1800 m. Kvete od července do září.
Halenia corniculata
Popis: Jednoletá bylina, 10–50(–80) cm vysoká. Lodyha je přímá, jednoduchá nebo větvená. Přízemní listy jsou řapíkaté, eliptické až obvejčité, 1–3 cm dlouhé a 5–8 mm široké, na bázi klínovité, na vrcholu zaokrouhlené; lodyžní listy jsou přisedlé nebo krátce řapíkaté, kopinaté až vejčité, 3–8 cm dlouhé a 1–1,5 cm široké, na bázi klínovité nebo zaokrouhlené, na vrcholu špičaté. Květy jsou 4četné, stopkaté; kališní cípy jsou čárkovité až kopinaté, 5–8 × 1–1,5 mm, brvité, špičaté; koruna je zvonkovitá, dosahuje 1,1–1,4 cm v průměru, je žlutá, korunní trubka je 4–5 mm dlouhá, korunní cípy jsou eliptické až vejčité, 5–7 × 3–5 mm, s rozbíhavými ostruhami na bázi korunní trubky. Plody jsou dvoupouzdré vejcovité tobolky.
Poznámka: Rod Halenia zahrnuje asi 70 druhů, které se vyskytují především v Americe, ale najdeme je také v Asii a Evropě.
Halenia corniculata
Halenia corniculataHalenia corniculata
Halenia corniculata
Fotografováno dne 13. 8. 2009 (Rusko, Kamčatka, ústí řeky Chalaktyrky).