HALESIA TETRAPTERA var. MONTICOLA (Rehder) Reveal et Seldin – halézie

Syn.: Halesia carolina var. monticola Rehder, Halesia carolina subsp. monticola (Rehder) A. E. Murray, Halesia monticola (Rehder) Sarg., Halesia monticola var. vestita Sarg., Mohrodendron carolinum Sarg., Mohrodendron tetraptera (J. Ellis) Britton ex Ridgway – kollach čtverokřídlý (Presl 1848)
Čeleď: Styracaceae Dum. – sturačovité

Halesia tetraptera var. monticola

Rozšíření: Rod Halesia je zastoupen pěti druhy, jeden se vyskytuje v Číně, ostatní jsou ze Severní Ameriky. Druh Halesia tetraptera se vyskytuje na východě a jihovýchodě USA, od Virginie po Floridu a od North Carolina po Oklahomu. Varieta H. t. var. monticola byla zaznamenána v jižní části tohoto areálu, na jihovýchodě USA – ve státech North Carolina, South Carolina, Georgia, Tennessee, Arkansas a Oklahoma.

Ekologie: Roste ve vlhkých lesích, na březích močálů, mrtvých říčních ramen a jezer. Kvete od března do května.

Popis: Opadavý strom, nominátní poddruh je až 10 m vysoký, borka je tmavě šedá s bílými pruhy, jeho listy jsou střídavé, řapíkaté, vejčité až kopinaté, na okraji jemně pilovité, 5–16 cm dlouhé a 4–7 cm široké, květy zvonkovité, 4četné, bílé, 1–2,5 cm dlouhé. Plodem je peckovice se čtyřmi výraznými žebry. Dožívá se zhruba 100 let.
Varieta H. t. var. monticola je celkově statnější, dosahuje výšky i přes 20 m, její listy jsou až 20 cm dlouhé, květy až 3 cm dlouhé.

Taxonomická poznámka: Taxon Halesia monticola byl dříve chápán jako samostatný druh, v současnosti bývá řazen společně s taxonem Halesia carolina k druhu Halesia tetraptera.

Využití: Velmi dekorativní dřevina, okrasná především svými květy, zajímavá však i plody. Vysazuje se v parcích a větších zahradách. V kultuře se objevuje od roku 1897.

Poznámka: Rod byl pojmenován po anglickém přírodovědci S. Halesovi.

Halesia tetraptera var. monticolaHalesia tetraptera var. monticola
Halesia tetraptera var. monticolaHalesia tetraptera var. monticola
Halesia tetraptera var. monticola

Fotografováno dne 10. 5. 2009 (Česko, Čechy, Průhonice, Dendrologická zahrada Výzkumného ústavu Silva Taroucy).