Syn.: Cistus halimifolius L., Halimium lepidotum Spach
Čeleď: Cistaceae Juss. – cistovité
Halimium halimifolium
Rozšíření: Vyskytuje se v západní části Středozemí od Portugalska přes Španělsko, jižní Francii (zde možná dnes nezvěstný) po střední a jžní Itálii, dále na Baleárských ostrovech, Korsice a Sardínii; výskyt na Sicílii je zpochybňován. Také se vyskytuje v severní Africe v Maroku, Alžírsku a Tunisku.
Ekologie: Roste v mediteránních křovinách (matorral), velmi často na písčitých místech v blízkosti pobřeží. Kvete prakticky přes celou sezónu.
Halimium halimifolium
Popis: Přímý, větvený polokeř až keř vysoký 1,5–2 m, větvičky jsou pokryté hyalinními hvězdovitými chlupy a žlutavými šupinami. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, celokrajné, trojžilné, s podobným oděním jako větvičky, na sterilních větvičkách oválné až eliptické, 3,5–4,5 cm dlouhé a 1–1,5 cm široké, na kvetoucích kopinaté, 2,5–3,5 cm dlouhé a 0,7–1 cm široké. Květenství je koncové, latnaté, často bohaté; květní stopky jsou pokryty šupinovitými hvězdovitými chlupy a vícebuněčnými žlázkami; květy jsou pětičetné; 2 vnější kališní lístky jsou menší, nestejné, čárkovité, 3 vnitřní jsou vejčité, 4,5–10 mm dlouhé; korunní lístky jsou klínovité až obsrdčité, 8–16 mm dlouhé, sytě žluté, velmi často s tmavou skvrnou na bázi; tyčinek je mnoho; gyneceum tvoří 3 srostlé plodolisty s hlavatou bliznou. Plodem je 4–8 mm dlouhá vejcovitá tobolka, pokrytá hvězdovitými chlupy, obklopená vytrvalým kalichem.
Poznámka: Někteří autoři rozlišují ve Španělsku, Portugalsku a Maroku ještě poněkud odlišný poddruh Halimium halimifolium subsp. multiflorum.
Halimium halimifolium
Halimium halimifolium
Halimium halimifolium
Halimium halimifolium
Fotografovaly Alena Němcová, ve dnech 25. a 28. 4. 2011 (Španělsko, Andalusie, El Portil), a Jindřiška Vančurová, dne 3. 5. 2011 (Španělsko, Andalusie, Los Caños de Meca).