Syn.: Halopeplis perfoliata (Forssk.) Bunge ex Asch. et Schweinf., Halostachys perfoliata (Forssk.) Moq., Salicornia perfoliata Forssk.
Čeleď: Amaranthaceae Juss. – laskavcovité; Chenopodiaceae Vent. – merlíkovité
Halopeplis perfoliata
Rozšíření: Těžiště areálu leží na pobřeží Arábie, na západ zasahuje až na Sinajský poloostrov, dále roste na severním břehu Perského zálivu v Íránu a zasahuje až do Pákistánu.
Ekologie: Halofyt tolerantní k extrémnímu obsahu solí v půdě. Nejčastěji roste na zasolených pobřežních bahnech a v přímořských mezidunových sníženinách, zřídka i dále od moře v solných pánvích.
Halopeplis perfoliata
Popis: Polokeř vysoký až 50 cm; stonky jsou poléhavé nebo vystoupavé, na bázi dřevnaté, zdánlivě dužnaté a článkované. Listy jsou střídavé, dužnaté, prorostlé, 3–8 mm dlouhé a 4–10 mm široké, zelené nebo červené. Červené květy jsou oboupohlavné nebo samičí, jsou uspořádány ve svazečcích po 3 do klasovitého květenství; okvětí tvoří 3 lístky, které často srůstají s vytrvalými listeny; tyčinky jsou 1 nebo 2, se žlutými prašníky; semeník je hruškovitý, s 2 bliznami. Plod je nažka s jediným semenem, skrytá v listenech, oplodí je blanité; semeno obsahuje bohatý centrální endosperm a hákovité embryo.
Halopeplis perfoliata
Halopeplis perfoliata
Halopeplis perfoliata
Halopeplis perfoliata
Halopeplis perfoliata
Fotografováno ve dnech 28. 9. a 5. 10. 2015 (Omán: gov. Ash Sharqyiah, Ras al Hadd; gov. Muscat, Bandar Khayran).