Syn.: Arthrophytum articulatum (Moq.) Iljin, Caroxylon articulatum Moq., Caroxylon salicornicum Moq., Haloxylon articulatum (Moq.) Bunge, Haloxylon elegans Bunge, Haloxylon schweinfurthii Asch. et Schweinf., Hammada articulata (Moq.) O. Bolòs et Vigo, nom. illeg., Hammada elegans (Bunge) Botsch., Hammada hispanica Botsch., Hammada salicornica (Moq.) Iljin, Salsola articulata Cav., nom. illeg.
Čeleď: Amaranthaceae Juss. – laskavcovité; Chenopodiaceae Vent. – merlíkovité
Haloxylon salicornicum
Rozšíření: Areál se rozkládá v pouštních a polopouštních oblastech od Egypta až po Pákistán, na sever zasahuje do Iráku, Íránu a Afghánistánu. Jde o jednu z nejtypičtějších rostlin rozsáhlých území na severu a východě Arabského poloostrova.
Ekologie: Roste v kamenitých nebo písečných pouštích, často též na dnech vádí.
Haloxylon salicornicum
Popis: Článkovaný sukulentní keřík vysoký 25–60 cm; stonky jsou od báze bohatě větvené, tuhé, světlé, nejstarší části jsou tlusté, za sucha voskově žlutavé. Listy jsou zakrnělé, vstřícné, šupinovité, trojúhelníkovité, na bázi srostlé. Květenství je hustě klasovité, 3–6 cm dlouhé, tvoří se na koncích větviček; květy jsou jednotlivé v paždí vejčitých listenců, jsou oboupohlavné nebo samčí; nepatrné okvětí tvoří 5 lístků; andreceum tvoří 5 tyčinek a 5 staminodií s nimi srostlých; čnělky a blizny jsou 2. Plod je nažka obklopená zveličeným asymetrickým křídlovitým okvětím a dosahuje průměru 6–8 mm; semeno je horizontální, se spirálovitým embryem.
Haloxylon salicornicum
Haloxylon salicornicum
Haloxylon salicornicum
Haloxylon salicornicum
Fotografováno dne 2. 10. 2015 (Omán, reg. Ad Dakhiliyah, Al Hamra).