Syn.: Hebenstretia aurea Andrews, Hebenstretia filifolia Gand., Hebenstretia holubii Rolfe, Hebenstretia laxifolia Phillips, Hebenstretia pulchella Salisb., Polycenia dentata Choisy
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Hebenstretia dentata
Rozšíření: Roste v Jihoafrické republice v provinciích Northern (na západě) a Western Cape. Výskyt v jiných částech Jihoafrické republiky a v Lesothu se zřejmě týká příbuzných druhů.
Ekologie: Vyskytuje se v nezapojené vegetaci, zpravidla ve formaci renosterveld, na písčitých půdách, často na pískovcovém podkladu, lokality leží v nadmořské výšce 50–700 m.
Hebenstretia dentata
Popis: Jednoletá bylina vysoká 5–40(–60) cm, často od báze prutovitě větvená, roztroušeně chlupatá; větve obloukovitě vystoupavé. Listy jsou povětšinou střídavé, přisedlé, čárkovité, drobně zubaté. Květenství je koncové, klasovité; květy jsou výrazně souměrné; listeny srůstají s kalichem; kalich je trubkovitý, lysý, cípy chybějí; koruna tvoří krátkou nálevkovitou korunní trubku a 4 úzké cípy, směřující v podobě jediného pysku směrem vzhůru, je bílá, s nápadnou žlutou skvrnou na bázi, na vnější straně žláznatě chlupatá; tyčinky jsou 4, dvoumocné, s velmi krátkými nitkami; gyneceum tvoří svrchní dvoupouzdrý semeník, čnělka dosahuje ústí korunní trubky. Plodem je tobolka, v každém pouzdře s jediným semenem.
Ohrožení a ochrana: Patří k běžnějším druhům a v Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je zařazen mezi taxony vyžadující pozornost (LC – least concern).
Poznámka: Do rodu Hebenstretia se řadí asi 40 druhů, rozšířených v subsaharské Africe, těžiště leží v květenné říši Capensis, směrem na sever a východ jich ubývá.
Hebenstretia dentata
Hebenstretia dentataHebenstretia dentata
Fotografováno dne 22. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Darling: Tienie Versveld Wildflower Reserve).